Organizacje regionalne

Izabela Kudelska, Jacek Pochłopień
opublikowano: 28-05-1999, 00:00

ORGANIZACJE REGIONALNE

Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa

Prezydentem izby jest Wojciech Kruk. Organizacja zrzesza około 300 różnej wielkości podmiotów gospodarczych. Celem izby jest reprezentowanie i ochrona interesów członków oraz propagowanie i wspieranie przedsiębiorczości w regionie. WIPH udziela zrzeszonym firmom pomocy w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych związanych z działalnością gospodarczą. Zadaniem izby jest m.in. współdziałanie z organami samorządowymi w zakresie tworzenia korzystnych warunków do prowadzenia biznesu. Oprócz tego izba zajmuje się działalnością kulturalną, oświatowo-wychowawczą, sportowo-turystyczną i towarzyską, która ma na celu zintegrowanie członków.

Wielkopolski Klub Kapitału

Dyrektorem klubu jest Henryk Judkowiak. Organizacja ma charakter elitarny, jej członkowie muszą być szefami lub właścicielami firm i cieszyć się nienaganną opinią. Organizacja skupia około 150 osób, które reprezentują 350 przedsiębiorstw z różnych branż. 80 proc. z nich stanowią firmy średnie, niewielką część — małe i duże. Klub istnieje od sześciu lat. Celem organizacji jest m.in. integracja środowiska i lobbying na poziomie regionu. Przedsiębiorstwa, które chcą dokonać jakiejś transakcji, najpierw szukają partnerów w gronie członków klubu. Raz w miesiącu odbywają się spotkania, prawie każde jest połączone ze szkoleniem. Członkowie mają zapewniony dostęp do informacji, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Klub organizuje zagraniczne misje gospodarcze.

Regionalna Izba Gospodarcza w Kaliszu

Dyrektorem biura izby jest Piotr Kruk. Zrzesza ona około 60 podmiotów gospodarczych z terenu dawnego województwa kaliskiego. Organizacja współpracuje z wywiadowniami, dostarcza informacji firmom rozpoczynającym działalność i kojarzy przedsiębiorstwa. Izba pomaga w organizowaniu misji gospodarczych (ostatnio był to wyjazd do Belgii), przygotowuje spotkania z przedstawicielami ambasad oraz szkolenia. W tej chwili organizowane jest seminarium dotyczące przetargu na wykonanie dróg komunikacyjnych w Wielkopolsce. Izba zabiega o to, by nie pominięto dawnego województwa kaliskiego przy planowaniu dróg szybkiego ruchu. Organizacja wydaje biuletyn i regionalny informator gospodarczy.

Unia Wielkopolan

Prezydentem unii jest Piotr Buczkowski, skupia ona ponad trzy tys. osób fizycznych. Cele gospodarcze organizacji realizuje Ośrodek Promocji Gospodarczej, na którego czele stoi prezes Zdzisław Marszałek. OPG zrzesza 247 firm, zajmuje się przede wszystkim promocją jakości (m.in. organizuje akcję nadania znaku „Wielkopolska jakość”). Ośrodek współpracuje również z władzami powiatowymi. 10 czerwca rozpocznie się realizacja programu „Wielkopolska jakość w zarządzaniu lokalnym”.

Oprac. IK, JP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Kudelska, Jacek Pochłopień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Organizacje regionalne