Orlen dostaje saudyjską ropę zgodnie z terminem

opublikowano: 20-09-2019, 13:53

Prezes Daniel Obajtek powiedział, że PKN Orlen dostaje ropę od saudyjskiego Aramco terminowo, informuje Reuters.

Agencja przypomina, że największy polski koncern naftowy ma długoterminową umowę z Aramco na dostawę 300 tys. ton ropy miesięcznie.

Daniel Obajtek
Zobacz więcej

Daniel Obajtek Fot: Krystian Maj, Forum

Prezes PKN Orlen powiedział, że dostawy saudyjskiej ropy zaplanowane na wrzesień są realizowane zgodnie z planem i nie ma także opóźnień w przypadku dostaw na październik.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z Saudi Aramco i otrzymujemy od nich 400 tys. ton ropy miesięcznie. Powtarzam: dostawy nie są zagrożone – powiedział dziennikarzom Obajtek.

W sobotę doszło do ataku na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, który spowodował spadek o połowę produkcji ropy w tym kraju. Wywołało to gwałtowny wzrost ceny surowca w związku z obawami o jego podaż. Od tego czasu Saudyjczycy informują o przywracaniu produkcji, a cena ropy spadała. W piątek ropa drożeje i zmierza do zakończenia tygodnia największym wzrostem ceny od stycznia. W przypadku ropy Brent to prawie 8 proc., a ropy WTI prawie 7 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy