Orlen ma koncesję wydobywcza na Łotwie

PJ
opublikowano: 02-10-2009, 16:40

Spółka Balin Energy, wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen oraz Kuwait Energy Company, otrzymała oficjalnie w  Rydze drugą koncesję poszukiwawczo - wydobywczą na działalność w wyłącznej łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego – poinformował Orlen. 

 Przetarg, który wygrała Balin Energy, miał zasięg ogólnoeuropejski. Został ogłoszony przez Rząd Łotwy w marcu 2009 r. i był prowadzony w oparciu o łotewskie regulacje prawne. Przyznane pozwolenie dotyczy terenu w bezpośrednim sąsiedztwie posiadanej już przez  Balin Energy koncesji poszukiwawczo-wydobywczej uzyskanej w 2008 roku. Druga koncesja  rozszerza obszar poszukiwań o ok. 900 km2

 - Kolejna licencja przybliża nas do realizacji pierwszego wydobycia ropy naftowej ze złóż morskich. Z opinii specjalistów wynika, że możemy się go spodziewać już w 2014 roku. Dotychczas w koncesje na Łotwie  koncern zainwestował kilkanaście milionów złotych. Ze względów oczywistych skupiamy się obecnie na projektach o mniejszej kapitałochłonności, które jednocześnie pozwolą nam zdobywać stopniowo niezbędną wiedzę i doświadczenie w tej branży –  powiedział Jacek Krawiec, prezes Orlenu. 

Spółka Balin Energy jest wspólnym przedsięwzięciem Orlenu oraz Kuwait Energy Company, w której partnerzy posiadają po 50% udziałów. Ze strony Orlenu projekt jest realizowany przez spółkę Orlen International Exploration & Production Company.

Poza projektami na szelfie Morza Bałtyckiego, Orlen realizuje wspólnie z PGNiG projekt poszukiwawczo-wydobywczy, zlokalizowany w północno-zachodniej Polsce.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Orlen ma koncesję wydobywcza na Łotwie