ORLEN rozbudowuje międzynarodową grupę

  • Materiał partnera
opublikowano: 22-11-2018, 22:00

Płocki koncern od wielu lat utrzymuje pozycję lidera gospodarczego i branżowego w Polsce i Europie Środkowej. Jednak nie zamierza spocząć na laurach.

PKN ORLEN od dawna podejmuje próby zagranicznej ekspansji. Na koncie ma już wiele sukcesów. Po raz pierwszy spółka wyszła na rynek zagraniczny w 2002 r. Od tej chwili praktycznie co dwa lata przejmowała nowe aktywa w Czechach i na Litwie, a w 2012 r. rozpoczęła nowy rozdział w historii swojej ekspansji dokupując kanadyjskie spółki wydobywcze przez spółkę ORLEN Upstream Canada. Koncern dziś jednak jest przede wszystkim skoncentrowany na umocnieniu swej marki w regionie środkowoeuropejskim.

W planach ma podboje nowych rynków. W rozwoju eksportu mają mu pomóc kolejne akwizycje, rozbudowa sieci stacji paliw, a także inwestycje w petrochemię oraz planowana konsolidacja z Lotosem, która pozwoli znacznie ograniczyć koszty operacyjne i logistyczne. Jak przekonują eksperci Warsaw Enterprise Institute, wspólne zakupy obu koncernów pozwolą nie tylko obniżyć ceny sprowadzanego surowca, ale również otworzyć się w większym stopniu na inne regiony świata.

Z czeskim liderem

Priorytetowym punktem w strategii zagranicznej ekspansji płockiego koncernu było objęcie 100 proc. udziałów w Unipetrolu, co udało się sfinalizować w ostatnich tygodniach. W skład Unipetrolu — czeskiego lidera w branży rafineryjno-petrochemicznej— wchodzą rafinerie w Litvinowie i Kralupach, największa na lokalnym rynku sieć stacji paliwowych Benzina (ponad 400 stacji) oraz spółka Spolana, jedna z czołowych firm chemicznych w czeskim przemyśle i zarazem jedyny producent PCW i kaprolaktamu w tym regionie.

Warto dodać, że w Litvinowie trwa budowa instalacji polietylenu PE3, służącego do produkcji m.in. sprzętów mających styczność z żywnością czy artykułów AGD, jak i wykorzystywanego w stacjach uzdatniania wody. Moc wytwórcza tej inwestycji to około 270 tys. ton rocznie. Umożliwi ona wyższe wykorzystanie instalacji Olefin oraz głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej. W ten sposób Grupa ORLEN, w tym także Unipetrol, umocnią pozycję zarówno na dynamicznie rozwijającym się chemicznym i petrochemicznym rynku w Czechach, jak i Europie Środkowej.

Ponadto Tauron i PKN ORLEN, niedawno podpisały list intencyjny dotyczący warunków udostępnienia Tauronowi — przez Spolanę — gruntu pod budowę elektrociepłowni w czeskich Neratowicach. Inwestycja ma stać się źródłem energii elektrycznej i ciepła w postaci pary m.in. dla spółki Spolana. Ponadto, wytworzona energia elektryczna będzie dostarczana dla spółki obrotu Tauron Czech, z przeznaczeniem na czeski lub polski rynek energii.

Nowe rozdanie w Możejkach

Podpisane w sierpniu 2018 r. porozumienie o rozszerzeniu współpracy z Kolejami Litewskimi to kolejne niezwykle istotne wydarzenie związane z zagraniczną ekspansją płockiegokoncernu w kontekście dalszego rozwoju strategicznej dla całego regionu litewskiej spółki ORLEN Lietuva. Oznacza bowiem m.in. odbudowę torów na trasie Możejki — Renge. Po 10 latach od ich demontażu, rafineria w Możejkach, przejęta w 2006 r. przez płocki koncern, odzyska najkrótszą drogę dostaw na Łotwę i do Estonii. Ponadto ORLEN Lietuva zadeklarował dalsze korzystanie z usług Kolei Litewskich zobowiązując się jednocześnie do rozszerzenia kooperacji o przewóz produktów w kierunku granicy z Polską. Transport produktów ORLEN Lietuva na tej trasie wzrośnie więc o kilkaset tysięcy ton z obecnie dostarczanych około 600 tys. ton. Dzięki temu zwiększy się elastyczność operacyjna płockiego koncernu i bezpieczeństwo paliwowe w regionie państw bałtyckich i Polski.

Pierwsze ładunki zostaną odprawione już pod koniec przyszłego roku. To szczególnie ważne, ponieważ na północy lokowane jest aż do 20 proc. produkcji z rafinerii w Możejkach.

PKN ORLEN rozważa również modernizację litewskiej rafinerii. Aktualnie analizuje możliwości zwiększenia jej wydajności. Wstępne prace idą w kierunku pogłębienia (zwiększenia konwersji) przerobu ropy. W lipcu 2018 r., zawarto kontrakt z wybraną firmą na zakup licencji i przygotowanie projektu bazowego instalacji hydrokrakingu pozostałości próżniowej w litewskim zakładzie.

ORLEN Lietuva jest największym przedsiębiorstwem, eksporterem i podatnikiem na Litwie. PKN ORLEN wydał dotychczas prawie 4 mld USD na zakup rafinerii w Możejkach i późniejsze inwestycje w zakład.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy