Ponad 8 mld zł popłynie na nowe projekty

  • Materiał partnera
opublikowano: 22-11-2018, 22:00

Rozbudowa przemysłu petrochemicznego jest jednym z priorytetowych założeń PKN ORLEN. Koncern stawia również na produkcję biokomponentów

Marka ORLEN od lat pojawia się w prestiżowych, globalnych rankingach „Fortune Global 500”, „Platts TOP250” i „Thompson Reuters TOP100”. Nic dziwnego — nasz narodowy lider w branży paliwowej, trzymając się z żelazną konsekwencją swojej strategii, osiągnął moc przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie w całej grupie kapitałowej ORLEN. Prowadzi również sprzedaż detaliczną w regionie Europy Środkowo- -Wschodniej przez sieć prawie 2,8 tys. nowoczesnych stacji paliw. Jednocześnie intensywnie rozwija biznes petrochemiczny. Aktualnie planuje największe inwestycje w swojej historii — chce wydać około 8,3 mld zł w ciągu najbliższych pięciu lat.

PKN ORLEN wiele inwestuje w poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej. Prowadzi je za granicą i aż w dziewięciu polskich województwach. Tylko w tym roku sukcesem zakończyłysię prace poszukiwawcze w Wielkopolsce, na Kujawach i Podkarpaciu.
Zobacz więcej

NIE TYLKO PRZETWÓRSTWO:

PKN ORLEN wiele inwestuje w poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej. Prowadzi je za granicą i aż w dziewięciu polskich województwach. Tylko w tym roku sukcesem zakończyłysię prace poszukiwawcze w Wielkopolsce, na Kujawach i Podkarpaciu. [FOT. ARC]

Popyt na petrochemię

Lider na rynku paliw, poza energetyką, zamierza w znacznej mierze wykorzystać swój potencjał w branży petrochemii. A tu trend jest jednoznaczny — popyt na produkty petrochemiczne będzie rósł i wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić do 2040 r. Płocki koncern zamierza więc do 2023 r. zrealizować nowe inwestycje w Płocku i we Włocławku. Warto wiedzieć, że kompleksy petrochemiczne do produkcji paraksylenu (PX) w Płocku oraz kwasu tereftalowego (PTA) we Włocławku powstały już siedem lat temu. Paraksylen służy do produkcji kwasu tereftalowego. Ten z kolei jest podstawowym surowcem do produkcji PET (politereftalanu etylenu), z którego powstają opakowania oraz włókna poliestrowe.

Inwestycje okazały się przedsięwzięciem o znaczeniu strategicznym dla rozwoju polskiego przemysłu petrochemicznego, zarówno z uwagi na skalę produkcji, zastosowanie innowacyjnych technologii, jak i zainwestowany kapitał — pochłonęły bowiem ponad 1 mld EUR. Już teraz orlenowski kompleks PX/PTA jest drugim pod względem wielkości i zarazem najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie. Zarazem PKN ORLEN jest jedynym producentem na europejskim rynku tworzyw sztucznych, dysponującym instalacjami produkcyjnymi PTA w pełni zintegrowanymi z produkcją paraksylenu. Aktualnie moce produkcyjne instalacji PX wynoszą 400 tys. ton paraksylenu rocznie, natomiast instalacja PTA ma zdolność produkcyjną 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie. Stanowi to 20 proc. europejskiej produkcji i daje zarazem płockiemu koncernowi trzecie miejsce pod tym względem w Europie, za BP Chembel NV z Belgii i portugalskim koncernem Artlant.

Realizacja kolejnych inwestycji w tym obszarze wzmocni pozycję koncernu na rynku europejskimoraz zapewni wymierne korzyści polskiej gospodarce m.in. w zakresie zbilansowania handlu produktami petrochemicznymi. Oznacza to, że Polska z importera stanie się eksporterem tych produktów.

Z biofilarem

Nowy program inwestycyjny PKN ORLEN obejmie też budowę i zwiększenie mocy produkcyjnych w obszarze pochodnych aromatów, olefin oraz fenolu. Ma też powstać Centrum Badawczo Rozwojowe.

Z kolei należąca do Grupy ORLEN — spółka ORLEN Południe, której działalność koncentruje się na produkcji i sprzedaży biopaliw i biokomponentów, parafin oraz rozpuszczalników — konsekwentnie rozwija specjalistyczny filar bio, kładąc nacisk na rozwój know-how i działania w kierunku biorafinerii.

Zamierza m.in. wykorzystać glicerynę techniczną do produkcji glikolu. Glikol propylenowy może być używany m.in. do produkcji kosmetyków. Decyzja o budowie instalacji glikolu, w trzebińskiej rafinerii już zapadła. Jej zdolności produkcyjne wyniosą około 30 tys. ton rocznie, co stanowi aż 75 proc. zapotrzebowania na ten produkt w Polsce. Przedsięwzięcie, szacowane na ponad 200 mln zł, zostanie zrealizowane w latach 2019–21. Trwa proces wyboru wykonawcy inwestycji.

Nowe odkrycia

Koncern zamierza również dalej sporo inwestować w prace wydobywcze — w 2006 r. powstała spółka ORLEN Upstream, zajmująca się poszukiwaniami i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych. Dziś jest ona jednym z liderów na rodzimym rynku — bierze udział w operacjach prowadzonych w Polsce na obszarze 30 koncesji, w obrębie dziewięciu województw. W tym roku płocki koncern ogłosił już trzy sukcesy poszukiwawcze na terenie Polski — w Wielkopolsce (projekt Płotki realizowany wspólnie z PGNIG), na Kujawach oraz w Bystrowicach na Podkarpaciu.

Od 2013 r. spółka ORLEN Upstream buduje swoją markę również w Kanadzie, gdzie jest obecna w pięciu prowincjach, przy czym kluczowe kanadyjskie aktywa koncernu znajdują się w prowincji Alberta, w regionach: Kakwa, Ferrier Strachan, Lochend, Pouce Coupe, Kaybob.

Średnie wydobycie ORLEN Upstream w II kwartale 2018 r. wyniosło 18 tys. boe/d (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej dziennie), a zasoby na koniec 2017 r. zostały oszacowane na poziomie 152 mln boe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy