Płocki gigant stawia na energetykę

  • Materiał partnera
opublikowano: 22-11-2018, 22:00

PKN ORLEN inwestuje w rozwój energetyki, a co za tym idzie przyczynia się do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski, realizując projekty oparte o najnowocześniejsze technologie. Duży nacisk kładzie również na rozwój przemysłu chemicznego

Lider branży paliwowej konsekwentnie dąży do budowy własnego zaplecza energetycznego. W Polsce, Czechach i na Litwie ma bloki energetyczne, które pozwalają dysponować łącznymi mocami na poziomie 1,8 GWe i 6,1 GWt. Daje mu to czwartą pozycję w Polsce pod względem produkcji energii elektrycznej. Jednocześnie realizując projekty z tej dziedziny, dba o zachowanie najwyższych standardów ekologicznych.

Oddany do użytku w 2017 r. we Włocławku blok gazowo-parowy o mocy 463 MWe nie byłjedyną nową inwestycją energetyczną ORLENU. Rok później, w Płocku, spółka rozpoczęła eksploatację kolejnego niskoemisyjnego blokugazowo-parowego o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt. To największy niskoemisyjny blok energetyczny w Polsce.
Zobacz więcej

W TROSCE O ENERGIĘ I ŚRODOWISKO :

Oddany do użytku w 2017 r. we Włocławku blok gazowo-parowy o mocy 463 MWe nie byłjedyną nową inwestycją energetyczną ORLENU. Rok później, w Płocku, spółka rozpoczęła eksploatację kolejnego niskoemisyjnego blokugazowo-parowego o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt. To największy niskoemisyjny blok energetyczny w Polsce. [FOT. ARC]

Redukcja szkodliwych emisji

W latach 2010-17 koncern wydał na projekty ekologiczno-energetyczne ponad 1,4 mld zł. Wdrożone technologie zapewniają gruntowne oczyszczenie i redukcję emisji związków siarki w spalinach z kotłów z blisko 99-procentową skutecznością, tlenków azotu w niemal 90 proc. i w 85 proc. z pyłów ze wszystkich kotłów elektrociepłowni.

Koncern inwestuje także w aktywa energetyczne — bloki gazowo-parowe. W ramach tych inwestycji, w czerwcu 2017 r. we Włocławku oddano do użytku Blok CCGT o mocy 463 MWe, a rok później spółka przekazała do eksploatacji największy niskoemisyjny blok energetyczny w Polsce. Ten blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt powstał na terenie płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego. Jego praca opiera się o najnowocześniejsze dostępnetechnologie służące ochronie środowiska. Ta inwestycja zdecydowanie umacnia pozycję koncernu na rynku energii elektrycznej i zarazem ma szczególne znaczenie przy rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w Polsce. Na początek czerwca 2018 r. przypadło bowiem kolejne rekordowe zapotrzebowanie na moc w systemieelektroenergetycznym, które wynosiło 23 tys. 429 MW. W tym czasie produkowano w Polsce 21 tys. 593 MW. Trzeba było więc ratować się importem. Blok w Płocku umożliwi częściowe bilansowanie systemu energetycznego. Dostarcza bowiem około 4 TWh, czyli 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej nad Wisłą.

Grupa ORLEN w Polsce posiada bloki energetyczne w Płocku, Włocławku, Jedliczu i Trzebini, a także w Czechach — w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie — w Możejkach.

W kolejnych latach w obszarze zakładowej EC koncern planuje przeprowadzenie modernizacji obecnie eksploatowanychturbozespołów, modernizację systemu elektroenergetycznego oraz zamierza kontynuować działania wpływające na poprawę efektywności wytwarzania i dystrybucji ciepła i energii elektrycznej.

Anwil zwiększy moc

Szczególną pozycję w portfolio płockiego koncernu zajmuje Anwil — przedsiębiorstwo chemiczne z Włocławka. Firma ta oprócz nawozów azotowych: saletry amonowej i saletrzaku, wytwarza również tworzywa sztuczne. Pod względem swoich możliwości jest drugim producentem nawozów w Polsce i dziesiątym w Europie. Od początku swego istnienia czyli od 1966 r. do września 2018 r. przedsiębiorstwo wytworzyło 15 mln ton amoniaku.

Dostrzegając potencjał tej chemicznej firmy, PKN ORLEN zamierza zainwestować około 1 mld zł w rozbudowę zdolności produkcyjnych instalacji do wytwarzania nawozów w Anwilu. Obecnie potencjał produkcyjny włocławskiej spółki wynosi ponad 1 mln ton nawozów azotowych rocznie. Dzięki rozbudowie instalacji, produkcja wzrośnie o 40 proc., czyli o kolejne 430 tys. ton. W asortymencie nawozów mają się pojawić też cztery nowe produkty.

Chemiczne przedsiębiorstwo już teraz zatrudnia prawie 1,3 tys. osób i jest jednym z największych pracodawców na Kujawach i Pomorzu. Realizacja nowej inwestycji wygeneruje kolejne 200 miejsc pracy, co oznacza wzrost o 15 proc. w perspektywie roku 2021.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy