Orłowski: Prezydent może podpisać ustawę o podatku PIT

25-10-2004, 09:36

Myślę, że jeżeli rząd nie wystąpi do prezydenta o zmianę ustawy o podatku PIT, to prezydent ją podpisze - powiedział w poniedziałek w radiu Zet doradca ekonomiczny prezydenta Witold Orłowski. Jego zdaniem, zyski dla budżetu z tego tytułu będą niewielkie.

Sejm znowelizował w piątek ustawę o podatku PIT. Posłowie wprowadzili m.in. czwartą, 50-procentową stawkę w podatku PIT dla zarabiających powyżej 600 tys. zł rocznie.

"Chodzi o groszowe zyski z punktu widzenia gospodarczego. Ćwierć miliarda złotych z punktu widzenia budżetu to nie są wielkie pieniądze (na mniej więcej tyle resort finansów wyliczył wzrost wpływów do budżetu z powodu wprowadzenia nowej stawki - PAP). W dodatku - jak dość powszechnie się oczekuje - to wpływy mogą być znacznie mniejsze, a kto wie, czy nie nastąpi spadek z tego tytułu" - podkreślił Orłowski.

Według Orłowskiego z punktu widzenia ekonomicznego rzecz jest właściwie bez większego znaczenia, a cała decyzja ma charakter polityczny. "Z punktu widzenia obrazu polskiego systemu podatkowego nie jest to ani wielka strata, ani wielka korzyść" - zaznaczył.

Rząd był przeciwny wprowadzaniu czwartej stawki podatkowej. Resort finansów wyliczył, że przyjęcie tej poprawki zwiększy

wpływy do budżetu o blisko 240 mln zł i będzie dotyczyć 4 tys. podatników.

gdy/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Orłowski: Prezydent może podpisać ustawę o podatku PIT