Czytasz dzięki

Osiecki nie wyjdzie z aresztu. Apel PRB zignorowany

opublikowano: 20-03-2020, 15:03

Zespół prowadzący śledztwo złożył zażalenie na decyzję sądu, który zamienił twórcy Altus TFI areszt na 15 mln zł kaucji.

Na nic zdał się apel jaki świat biznesu, reprezentowany przez Polską Radę Biznesu (PRB) i Konfederację Lewiatan, wystosował do Prokuratora Krajowego i prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie Piotra Osieckiego. Biznesmeni prosili w nim, by prokuratorzy nie składali zażalenia poniedziałkową decyzję sądu, który wydłużył areszt o dwa miesiące, ale jednocześnie zdecydował o zamianie na poręczenie majątkowe w wysokości 15 mln zł.

W uzasadnieniu sąd powołał się m.in. na wątki humanitarne, wskazując, że z uwagi na epidemię koronowirusa przetrzymywania osadzonego w areszcie jest narażaniem jego życia. Na te argumenty wskazywali także członkowie PRB, dodając jednocześnie, że sprawa ma charakter jedynie gospodarczy, a Osiecki dotychczas udowadniał, że nie zamierza uciekać ani mataczyć. Przypominali także, że prokuratura już zabezpieczyła majątek o wartości przewyższającej potencjalną szkodę.

W piątek, 20 marca, zespół prokuratorów prowadzących śledztwo złożył zażalenie na decyzję sądu – dowiedział się „Puls Biznesu”. To oznacza, że do czasu rozpatrzenia zażalenia Osiecki nie może opuścić aresztu. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że na termin rozprawy apelacyjnej czeka się co najmniej dwa miesiące. 

Piotr Osiecki po raz pierwszy aresztowany został w sierpniu 2018 r., po tym jak prokuratura zarzuciła mu udział w zmowie, która doprowadziła do szkody na rzecz GetBacku. Według śledczych działając w porozumieniu z Konradem K., byłym prezesem Get Backu, miał zrealizować transakcję zakupu przez GetBack od funduszy zarządzanych przez Altus TFI, windykatora EGB za zawyżoną cenę. Od sierpnia w jego sprawie nie brakował zwrotów akcji - w listopadzie 2018 r. sąd rozpatrujący wniosek o przedłużenie aresztu o kolejne trzy miesiące zdecydował, że zamienia areszt na poręczenie majątkowe w wysokości rekordowych 108 mln zł. Złożyło je kilkunastu biznesmenów poręczających za Osieckiego. Twórca Altusa wyszedł na wolność, ale od tej decyzji odwołała się prokuratura. W styczniu Sąd Apelacyjny zmienił wyrok i wydał ponownie nakaz aresztowania i pod koniec lutego Osiecki znów został aresztowany. Na kolejnej rozprawie – w kwietniu 2019 r. sąd zamienił areszt na poręczenie majątkowe w wysokości 110 mln zł (zaliczając weksle na 108 mln zł) i jeszcze przed świętami Osiecki wyszedł na wolność. Od tej decyzji odwołała się prokuratura i 18 czerwca Osiecki został ponownie aresztowany. Na kolejnych rozprawach sąd odrzucał zależenia obrońców i wydłużał areszt. 

de8200e4-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Getback – najważniejsze informacje
Newsletter, który pozwoli być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół spółki GetBack.
ZAPISZ MNIE
Getback – najważniejsze informacje
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany nieregularnie
Kamil Zatoński
Newsletter, który pozwoli być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół spółki GetBack.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane