Osiecki trzeci raz trafi do aresztu

opublikowano: 18-06-2019, 19:11
aktualizacja: 18-06-2019, 23:57

Twórca Altus TFI ma najbliższe trzy miesiące spędzić w areszcie – uznał Sąd Apelacyjny, przychylając się do odwołania prokuratury. Obrońcy zapowiadają odwołanie.

18 czerwca ok. 23, ok. 4 godziny po decyzji sądu, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabrali Piotra Osieckiego, twórcę Altus TFI, z domu do aresztu.Do aresztu na 3 miesiące trafił także Jakub Ryba, były zarządzający Altusa. Obaj przekroczyli bramy aresztu w tej samej sprawie po raz trzeci. 

Piotr Osiecki, twórca Altus TFI, od wybuchu afery zapewniał, że transakcja sprzedaży EGB była prawidłowa i składał obszerne wyjaśnienia. Prokuratura upiera się jednak, że musi przebywać w areszcie.

Życie Piotra Osieckiego, twórcy Altus TFI, to od niemal roku prawdziwy rollercoaster. W sierpniu 2018 r. został aresztowany na trzy miesiące, po tym jak prokuratura zarzuciła mu udział w zmowie, która doprowadziła do szkody na rzecz GetBacku. Chodziło o transakcję zakupu przez GetBack akcji EGB Investments od funduszy zarządzanych przez Altus TFI. Zdaniem prokuratury Piotr Osiecki i Jakub Ryba, były zarządzający Altusa, mieli działać w zmowie z Konradem K., przebywającym w areszcie byłym prezesem GetBacku w wyniku której GetBack przepłacił za EGB.

W listopadzie sąd rozpatrujący wniosek o przedłużenie aresztu o kolejne trzy miesiące zdecydował, że zamienia areszt na poręczenie majątkowe w wysokości rekordowych 108 mln zł. Złożyło je kilkunastu biznesmenów poręczających za Osieckiego. Twórca Altusa wyszedł na wolność, ale od tej decyzji odwołała się prokuratura. Sąd Apelacyjny zmienił wyrok i wydał ponownie nakaz aresztowania i pod koniec lutego Osiecki znów został aresztowany.

Na kolejnej rozprawie aresztowej 18 kwietnia stawiło się kilkunastu znanych przedsiębiorców i menedżerów m.in. Zbigniew Jakubas, Marian Owerko, Maciej Wandzel, Jacek Lewandowski, Adam Niewiński i Paweł Rymarz, by złożyć poręczenia osobiste za to, że Piotr Osiecki po wyjściu z aresztu nie będzie się ukrywał ani mataczył. Jeszcze szersze grono złożyło za pośrednictwem obrońców poręczenia pisemne, w tym gronie byli m.in. Jacek Szwajcowski, Michał Sołowow, prof. Leszek Balcerowicz, Cezary Kucharski, Dariusz Grzeszczak, Mariusz Książek i Jacek Rutkowski. Podziałało, sąd wprawdzie wydłużył areszt o miesiąc, ale zamienił środek zapobiegawczy z aresztu na poręczenie majątkowe w wysokości 110 mln zł. Zaliczyła przy tym do poręczenia 108 mln zł, które zostało złożone w formie weksli w listopadzie. I jeszcze przed świętami Wielkanocnymi Osiecki wyszedł z aresztu. Ale to nie zakończyło sprawy, bo odwołała się prokuratura.

Na rozprawie 18 czerwca sędzia Przemysław Filipkowski, sędzia Sądu Rejonowego, delegowany do Apelacyjnego, orzekł, że Osiecki ma zostać aresztowany na trzy miesiące.

- Prokuratura nie przedstawiła żadnych nowych argumentów, poza tym, że przywołała, że postawiono zarzuty manipulacji kursem EGB. Ale to nie ma związku ze sprawą, bo Piotr Osiecki nie dostał w tej sprawie żadnych zarzutów. Wygląda na to, że mój klient ma siedzieć w areszcie bez względu na wszystko. Złożę wniosek o wstrzymanie aresztowania i odwołanie od tej decyzji – zapowiada Katarzyna Szwarc, obrońca Piotra Osieckiego.

To oznacza, że sprawą jeszcze raz zajmie się Sąd Apelacyjny, ale tym razem w trzyosobowym składzie, ale Piotr Osiecki będzie na rozprawę oczekiwał w areszcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane