Osiecki zostaje w areszcie, Ryba wychodzi

opublikowano: 08-07-2019, 19:24

Sąd Apelacyjny zdecydował, że twórca Altus TFI pozostanie w areszcie. Były zarządzający wyjdzie, bo prokuratura popełniła błąd

8 lipca Sąd Apelacyjny rozpatrywał zażalenie obrońców na decyzję o ponownym aresztowaniu byłych zarządzających Altus TFI. W sprawie Piotra Osieckiego zdecydował, że utrzyma decyzję Sądu Okręgowego o areszcie na 3 miesiące.

Piotr Osiecki i Jakub Ryba
Piotr Osiecki i Jakub Ryba

W przypadku Jakuba Ryby uwzględnił zażalenie wskazując, że obrońcy słusznie podnoszą, że wcześniej sama prokuratura zdecydowała o zamianie aresztu na poręczenie majątkowe.

18 czerwca ok. 23, ok. 4 godziny po decyzji sądu, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabrali Piotra Osieckiego, twórcę Altus TFI, z domu do aresztu.Do aresztu na 3 miesiące trafił także Jakub Ryba, były zarządzający Altusa. Wówczas, obaj przekroczyli bramy aresztu w tej samej sprawie po raz trzeci.

Piotr Osiecki, twórcy Altus TFI, po raz pierwszy aresztowany został w sierpniu 2018 r. Trafił do aresztu na trzy miesiące, po tym jak prokuratura zarzuciła mu udział w zmowie, która doprowadziła do szkody na rzecz GetBacku. Chodziło o transakcję zakupu przez GetBack akcji EGB Investments od funduszy zarządzanych przez Altus TFI. Zdaniem prokuratury Piotr Osiecki i Jakub Ryba, były zarządzający Altusa, mieli działać w zmowie z Konradem K., przebywającym w areszcie byłym prezesem GetBacku w wyniku której GetBack przepłacił za EGB.

W listopadzie sąd rozpatrujący wniosek o przedłużenie aresztu o kolejne trzy miesiące zdecydował, że zamienia areszt na poręczenie majątkowe w wysokości rekordowych 108 mln zł. Złożyło je kilkunastu biznesmenów poręczających za Osieckiego. Twórca Altusa wyszedł na wolność, ale od tej decyzji odwołała się prokuratura. W styczniu Sąd Apelacyjny zmienił wyrok i wydał ponownie nakaz aresztowania i pod koniec lutego Osiecki znów został aresztowany.

Na kolejnej rozprawie aresztowej, 18 kwietnia, sąd wydłużył areszt o miesiąc, ale zamienił środek zapobiegawczy z aresztu na poręczenie majątkowe w wysokości 110 mln zł. Zaliczył przy tym do poręczenia 108 mln zł, które zostało złożone w formie weksli w listopadzie. I jeszcze przed świętami Wielkanocnymi Osiecki wyszedł z aresztu. Ale to nie zakończyło sprawy, bo odwołała się prokuratura. 18 czerwca Sąd Apelacyjny, zdecydował o areszcie na 3 miesiące i jeszcze tego samego dnia były prezes Altusa został aresztowany. I właśnie zażalenie na tę decyzję rozpatrywał Sąd Apelacyjny w trzyosobowym składzie 8 lipca, ale odrzucił wnioski obrońców i utrzymał areszt do 18 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane