Osiedle za 6 mld USD w Kazachstanie

PAP
13-08-2011, 17:31

Izraelski biznesmen Dawid Ben Nani buduje luksusowe osiedle w stolicy Kazachstanu, Astanie, dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców - za sześć miliardów dolarów.

Osiedle ma się nazywać "Park Centralny". Nawiązanie w nazwie do nowojorskiego parku wskazuje, że oprócz 10 tysięcy mieszkań, szkół, trzech hoteli mają się też na jego obszarze znaleźć rozległe tereny zielone i dwa boiska do gry w piłkę nożną.

Dom z basenem (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Dom z basenem (fot. Bloomberg)


"To jeden z największych obecnie realizowanych w Kazachstanie projektów i jestem dumny, że to ja go zainicjowałem" - powiedział Nani izraelskiej gazecie "Jedijot Achronot".


W 1997 roku prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew przeniósł stolicę kraju z Ałmaty (Ałma-Aty) do położonej w centrum kraju Astany. Od tego czasu stała się ona jednym z największych na świecie placów budowy, zasilanym dzięki zyskom z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego, które napędzają rozwój byłej republiki ZSRR. Obecnie Astana liczy 750 tys. mieszkańców.


Kazachstan jest dziewiątym pod względem wielkości krajem na świecie i graniczy z dwoma innymi gigantami - Rosją i Chinami.


Ben Nani od pięciu lat mieszka w Kazachstanie, zarządzając swoimi przedsięwzięciami z luksusowego biurowca w Astanie. "Nie jestem oligarchą i nie lubię tego słowa. Jestem biznesmenem, który robi tutaj i będzie robić wielkie interesy " - mówi.


Izraelski deweloper stoi też na czele niewielkiej społeczności żydowskiej w Astanie, skupiającej się wokół niedawno zbudowanej okazałej synagogi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Osiedle za 6 mld USD w Kazachstanie