Osiem wniosków po sezonie wyników

opublikowano: 25-11-2014, 00:00

Rezultaty spółek za trzeci kwartał są niezłe i lepsze niż przed rokiem, ale w czwartym kwartale już tak dobrze nie będzie, uważają analitycy DM BOŚ.

W specjalnym raporcie analitycy Domu Maklerskiego BOŚ podsumowali osiągnięcia finansowe monitorowanych przez siebie spółek (w sumie to kilkadziesiąt firm).

1 Wyniki spółek, monitorowanych przez brokera, nie sprostały prognozom, ale nieznacznie — ledwie o 2 proc. na poziomie operacyjnym i 1 proc. na poziomie netto, głównie ze względu na rozczarowania ze strony blue chipów.

2 Spośród giełdowych sektorów pozytywnie zaskoczyła chemia oraz TMT (ta ostatnia branża już trzeci kwartał z rzędu), a rozczarowały firmy z sektora użyteczności publicznej (na GPW to głównie spółki energetyczne) i dóbr konsumenckich.

3 Ilość niespodzianek była mimo wszystko większa od rozczarowań — i to dużo większa, bo tych pierwszych było 18, drugich — 11.

4 W porównaniu ze słabym pierwszym półroczem (wówczas łączny zysk netto spółek, monitorowanych przez DM BOŚ był o 11 proc. niższy r/r) trzeci kwartał wypadł relatywnie dobrze, a inwestorzy doczekali się poprawy powtarzalnych zysków — na poziomie operacyjnym wzrosły o 15 proc., a netto o 8 proc. Co więcej, jeśli wykluczyć spółki z sektora użyteczności publicznej, których zyski spadły ze względu na niższe ceny energii elektrycznej), łączny wynik netto jest aż o 18 proc. wyższy r/r.

5 Najbardziej pogorszyły się wyniki wspomnianych spółek energetycznych i z sektora dóbr konsumpcyjnych oraz producentów maszyn górniczych, a największą poprawę odnotowały TMT, spółki paliwowe, chemiczne i budowlane.

6 Spółki o małej i średniej kapitalizacji wypadły lepiej niż blue chipy, i to zarówno w porównaniu z oczekiwaniami, jak i dynamiką r/r.

7 W trzecim kwartale ponad 60 proc. spółek poprawiło zysk netto i operacyjny, co jest niezłym wynikiem, choć porównywalnym do tego z drugiego kwartału i nieznacznie lepszym niż w IV kwartale 2013 r. i I kwartale 2014 r. Wtedy mniej niż połowa spółek zanotowała lepsze rezultaty niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

8 Po trzech kwartałach 2014 r. całoroczna prognoza zysku netto spółek, które śledzą analitycy DM BOŚ, zrealizowana jest w 73 proc. Przed rokiem stan realizacji planu był mniej więcej taki sam.

W ocenie ekspertów, w czwartym kwartale czysty zysk zwiększy się tylko o 4 proc., wobec 18 proc. w trzecim kwartale, głównie za sprawą spadku zysków banków. O tym, czy w 2015 r. dynamika będzie wyższa, zdecydować ma tempo, w jakim polska i inne unijne gospodarki przejdą przez obecną fazę spowolnienia. [KZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane