Ostatni mogą być pierwszymi

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 12-01-2009, 07:01

Duda, Immoeast, JWC, Lotos, Petrolinvest, Famur i NWR — to typowane przez analityków w tegorocznym zestawieniu spółki, które mogą wyjść z cienia.

Tsunami, jakie w ubiegłym roku przetoczyło się przez naszą giełdę, sprawiło, że w 2008 roku aż 121 spółek z GPW straciło 70 proc. i więcej. W tym gronie znalazły się firmy, które zasłużyły na mocną przecenę, ale były też ukarane zbyt surowo. Które akcje są dziś wyceniane atrakcyjnie? Odpowiedź na to pytanie próbowaliśmy uzyskać, tworząc coroczne zestawienie spółek pod hasłem „Wczoraj maruderzy, jutro przodownicy”.
 
Nowe zasady
Zestawienie spółek, których akcje w 2008 r. przyniosły inwestorom dużą stratę, ale rokują nadzieję na przełamanie złej passy, tworzymy po raz czwarty. W najnowszym nastąpiła zasadnicza zmiana. Wcześniej ranking powstawał na podstawie naszych subiektywnych odczuć. W tym roku chcąc bardziej uwiarygodnić nasze zestawienie, postanowiliśmy oddać głos analitykom. Poprosiliśmy siedmiu fachowców, by każdy z nich wytypował jedną spółkę z grona najbardziej przecenionych, która ich zdaniem ma szansę na odbicie w tym roku.
 
Deweloperzy i nafta
W grupie „siedmiu wspaniałych” znalazły się spółki z różnych branż — deweloperzy, firmy paliwowe, przemysłowe i spożywcza. Wśród wybrańców analityków pojawił się Immoeast — najbardziej przeceniona w zeszłym roku firma. Dzisiejsza wycena austriackiego dewelopera to 10 proc. aktywów netto. Kolejną spółką z branży deweloperskiej w zestawieniu jest JW Construction. Ona także w 2008 r. straciła ponad 90 proc. Tu nasz ekspert zwraca uwagę na przesadną przecenę, paradoksalnie, sprzyjające spółce otoczenie rynkowe, wejście w budownictwo infrastrukturalne i siłę głównego udziałowca.
Kolejnymi wybrańcami  są przedstawiciele branży paliwowej — Lotos i Petrolinvest. Według naszego eksperta warto o akcjach gdańskiej rafinerii pomyśleć jako o inwestycji długoterminowej, a największym atutem spółki może być Skarb Państwa, występujący w roli głównego udziałowca. Z kolei Petrolinvest typowany jest na czarnego konia, ale pod warunkiem że dojdzie do dokapitalizowania spółki w tym roku.
Innym typem jest PKM Duda, która działa w branży spożywczej. Ta branża jest jedną z najczęściej polecanych na czas kryzysu. Dodatkowy atut mięsnej grupy stanowi jej silna pozycja na rynku.
 
A może węgiel?
W naszym zestawieniu znalazł się także Famur. Producent sprzętu i maszyn górniczych zaskarbił sobie uznanie silną pozycją na rynku, na którym działa, oraz dobrymi relacjami z czołowymi instytucjami finansowymi. Ostatnią wyróżnioną przez nas spółką jest NWR. Notowaniom firmy może pomóc korelacja z ropą, ale pod warunkiem że ta będzie rosła. Korzystnie na spółkę wydobywającą węgiel może wpłynąć kryzys gazowy na  Wschodzie.
 
Pełne zestawienie w dzisiejszym „PB”
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane