Czytasz dzięki

Ostatnie 380 mln PLN do rozdysponowania na MdM

opublikowano: 20-12-2017, 10:26
aktualizacja: 20-12-2017, 10:41

W przyszłym roku po raz ostatni będzie można złożyć wnioski w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM).

To już ostatnia szansa na skorzystanie z programu MdM – przypomina Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w komunikacie prasowym. 

Program MdM jest skierowany do osób, które planują wziąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Mogą się one ubiegać o bezzwrotne dofinansowanie wkładu własnego. 

W ostatniej edycji programu BGK ma do rozdysponowania 381 mln PLN. 

– Doświadczenia ubiegłych lat podpowiadają nam, że środki te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla ok. 13 tys.wnioskodawców – mówi Przemysław Osuch, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK. 

W 2018 r. wnioski będzie można złożyć od 2 stycznia do 30 września. Ostatnia edycja programu MdM może być jednak rekordowo krótka. 

 – Jeśli zainteresowanie będzie utrzymywać się na poziomie zbliżonym do tegorocznego, to pula wyczerpie się już w ciągu kilku dni stycznia – szacuje Przemysław Osuch.

W ciągu czterech lat (MdM ruszył w 2014 r.) na wkłady własne BGK rozdysponował kwotę 2,5 mld PLN, wspierając ok. 98 tysięcy rodzin. Obecnie bank pracuje nad wdrożeniem Narodowego Programu Mieszkaniowego (Mieszkania+) , zaproponowanego przez rząd PiS. W nowym rządowym programie wsparcie będzie oferowane osobom, których nie stać na kredyt hipoteczny. Beneficjenci będą mogli wynająć po preferencyjnych stawkach (niższych niż rynkowe) mieszkania budowane specjalnie na cele programu Mieszkanie+, z późniejszą możliwością wykupienia ich na własność.

Rząd zapewnia, że mieszkania te będą mieć stosunkowo wysoki standard, choć zakłada się, że będą budowane taniej niż te stawiane przez deweloperów. Rząd zapowiada powrót do technologii modułowych i prefebrykatów, czyli tzw. wielkiej płyty, popularnej w latach 70. i 80. Dzisiaj ta technologia, unowocześniona, należy do jednej z bardziej zaawansowanych na rynku. Pozwala skrócić czas budowy przy wykorzystaniu mniejszej liczby rąk do pracy. Wiele polskich firm eksportuje gotowe, modułowe elementy mieszkania, np. ściany, do krajów zachodniej Europy, m.in. Niemiec i Szwecji. 

–  Komu dedykowany jest program? Odpowiedź brzmi każdemu Polakowi, który nie ma własnego mieszkania – mówił Tomasz Żuchowski, pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości, podczas ostatniej konferencji rządowej związanej z programem Mieszkanie+ . 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane