Ostra przecena na Wall Street

WST
opublikowano: 02-08-2011, 22:08

Klepnięcie przez Senat, a następnie natychmiastowe podpisanie przez prezydenta Baracka Obame ustawy podwyższającej limit zadłużenia Stanów Zjednoczonych nie zdołało odmienić spadkowego trendu na  amerykańskich giełdach.

Indeksy spadały przez cały dzień, a wśród przyczyn przeceny analitycy wymieniali zarówno bardzo słabe dane makro, jak i niecichnące obawy o kondycję największej gospodarki świata i jej przełożenie na globalną ekonomię. Wielu komentatorów dodaje przy tym, że ostatnie decyzje jakie zapadły na Kapitolu, to jedynie odłożenie w czasie dramatycznego problemu zadłużenia Stanów Zjednoczonych.

Są jednak i pierwsze pozytywne jaskółki. Zaraz po głosowniu w Senacie agencja Fitch poinformowała o utrzymaniu topowego ratingu AAA Ameryki i stwierdziła, że ryzyko bankructwa jest „ekstremalnie niskie”.
Rozczarowały dane makro. Dochody Amerykanów w czerwcu wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc. podczas gdy oczekiwano dynamiki rzędu 0,2 proc. Z kolei wydatki spadły o 0,2 proc. przy prognozie na poziomie 0,2 proc.

Z grona notowanych spółek słabo wypadły koncerny surowcowe i paliwowe. To zasługa przeceny metali i ropy. Wśród pokrzywdzonych był ConocoPhillips, jeden z największych przetwórców „czarnego złota”. Nie pomogła informacja o planowanym potrojeniu wartości aktywów w Australii w ciągu kolejnej dekady. Trwająca od trzech sesji przecena ropy miała większą „siłę przebicia”.

Zniżkował też kurs Alcoa, największego w Stanach Zjednoczonych koncernu aluminiowego oraz Freeport, największego na świecie w publicznym obrocie tradera miedzią.

Podaż zdominowała również walory NYSE Euronext. W tym przypadku deprecjację wymusiła prezentacja raportu kwartalnego, w których poinformowano o 16-proc. spadku zysku netto, co jest pokłosiem m.in. spadku przychodów z handlu derywatami w Europie i akcjami w USA.

W prestiżowej średniej Dow Jones IA, żadnemu z blue chipów nie udało się zakończyć dzień dodatnią zmianą kursu.

Ostatecznie DJ IA tracił na finiszu 2,19 proc. Wskaźnik S&P500 spadał o 2,56 proc., zaś Nasdaq o 2,75 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy