Ostre starcie o ISD Częstochowa

Spółka z grupy Liberty House złożyła w UOKiK wniosek o przejęcie mienia huty. Nie przekreśla to szans Sunningwella.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) trafił wniosek Corween Investements o przejęcie mienia ISD Częstochowa. Huta nie działa od kilku miesięcy, a do sądu został złożony wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Wkrótce więc może zapaść decyzja o likwidacji zakładu albo sprzedaży aktywów inwestorowi, na przykład Corweenowi.

„Corween jest spółką holdingową należącą do grupy kapitałowej Liberty House Group Pte Ltd z siedzibą w Londynie, Wielka Brytania (LHG), która jest kontrolowana przez Pana Sanjeeva Gupta” — napisano we wniosku do UOKiK.

Dwóch rywali

Z korespondencji, do której dotarł „PB”, wynika, że spółka zaproponowała za aktywa częstochowskiego zakładu 245 mln zł oraz „natychmiastowe zasilenie masy upadłości kwotą do 3 mln EUR”. Huta potrzebuje zastrzyku gotówki, by mieć pieniądze na bieżące płatności i wynagrodzenia. Zaoferowana cena jest atrakcyjna. Dotychczas aktywa huty były wyceniane na 230 mln zł, a na rynku hutniczym panowało przekonanie, że nie znajdzie się chętny, by tyle zapłacić. Stawkę podbiła jednak oferta Sunningwell International Polska, której prezesem jest Marek Frydrych, dotychczas zazwyczaj reprezentujący chińskich inwestorów. Nie komentuje informacji o wniosku złożonym do UOKiK przez LHG, podkreśla natomiast, że Sunningwel nie musi ubiegać się o zgodę na koncentrację, co daje szansę szybszego przejęcia hutniczych aktywów.

Po terminie

Tymczasem z korespondencji menedżerów częstochowskiego zakładu wynika, że oferta LHG wpłynęła po terminie wyznaczonym na 22 sierpnia 2019 r. Jej wniosek do UOKiK wzbudził więc zaskoczenie. Propozycja Sunningwell International została natomiast pozytywnie oceniona. Firma zgodziła się wpłacić depozyt mogący przepaść, jeśli nie wywiąże się ze zobowiązań, oraz zabezpieczyć finansowanie w okresie przejściowym, do czasu uprawomocnienia decyzji sądu o sprzedaży aktywów huty ostatecznie wybranemu nabywcy. Przedstawiciele zakładu chcą, by LHG uczynił podobnie. O preferencjach dotyczących wyboru inwestora nie chcą mówić reprezentanci załogi.

— Mamy dwóch renomowanych potencjalnych inwestorów. Apelujemy jedynie o szybkie podjęcie decyzji przez wszystkie instytucje, by zakład jak najszybciej wznowił produkcję — podkreśla Włodzimierz Seinfryd, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w ISD Częstochowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane