Ostrołęka unieważniona

Agnieszka Berger
04-07-2003, 00:00

Minister skarbu unieważnił przetarg na Zespół Elektrowni Ostrołęka. Nie sprywatyzowaną spółkę włączy prawdopodobnie do BOT lub PKE, choć nie jest wykluczone jej połączenie z PAK, w którym resort ma 50-proc. pakiet akcji.

Jeszcze niedawno Tadeusz Soroka, wiceminister skarbu, zapewniał, że nie przewiduje utworzenia trzeciej grupy producentów energii. Konsolidację MSP miało zakończyć na BOT (El Bełchatów + Opole + Turów + dwie kopalnie węgla brunatnego) i Południowym Koncernie Energetycznym (PKE). Do jednej z tych grup miał być włączony każdy z producentów prądu, którzy są obecnie w trakcie prywatyzacji — oczywiście tylko wówczas, jeśli Elektrowni Kozienice oraz zespołów elektrowni Dolna Odra (ZEDO) i Ostrołęka (ZEO) nie uda się sprzedać. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że MSP — choć nadal mówi, że nie zamierza tworzyć trzeciego koncernu — rozważa połączenie ZEO z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Scenariusz zakładający konsolidację po nieudanej prywatyzacji od początku wydawał się bardzo prawdopodobny, bo przetargi nie cieszyły się powodzeniem. Na ZEO i ZEDO resort skarbu otrzymał tylko po jednej ofercie — a w obu przypadkach oferentem była Elektrownia Połaniec kontrolowana przez belgijskiego Electrabela. W Kozienicach na pozór było nieco lepiej, bo obok Belgów wstępną ofertę złożyli Brytyjczycy z International Power. Okazało się jednak, że propozycję obwarowali warunkami, których spełnienie przez MSP jest bardzo mało prawdopodobne.

Z kolei Electrabel od dawna deklarował, że — choć złożył trzy oferty — z pewnością nie zrealizuje ich wszystkich. Ostrołękę od początku traktował raczej jako część systemu energetycznego niż poważne źródło wytwarzania. Oprócz ZEO był skłonny kupić ewentualnie jedną z pozostałych dwóch elektrowni, co oznacza, że — z braku chętnych — fiaskiem zakończy się jeszcze przynajmniej jedna z dwóch trwających prywatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ostrołęka unieważniona