Ostrowska: Rząd pracuje nad konsolidacją przemysłu stoczniowego

Polska Agencja Prasowa SA
19-08-2005, 15:55

Rząd pracuje nad projektem konsolidacji przemysłu stoczniowego, który zakłada utworzenie korporacji i wniesienie do niej akcji wszystkich przedsiębiorstw związanych z przemysłem stoczniowym - poinformowała w piątek PAP wiceminister gospodarki Małgorzata Ostrowska. Przeciwni konsolidacji są związkowcy przemysłu stoczniowego.

Rząd pracuje nad projektem konsolidacji przemysłu stoczniowego, który zakłada utworzenie korporacji i wniesienie do niej akcji wszystkich przedsiębiorstw związanych z przemysłem stoczniowym - poinformowała w piątek PAP wiceminister gospodarki Małgorzata Ostrowska. Przeciwni konsolidacji są związkowcy przemysłu stoczniowego.

"Program zakłada wniesienie do korporacji akcji wszystkich przedsiębiorstw związanych z przemysłem stoczniowym. Program jest konsultowany. Nie ma jeszcze żadnej decyzji" - powiedziała Ostrowska, nie zdradzając więcej informacji na ten temat.

Jak poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki i Pracy, resort nie chce udzielić więcej informacji na temat programu, dopóki jest on na etapie konsultacji.

Kilka dni temu wiceminister powiedziała PAP, że korporacja Polskie Stocznie ma być zapasowym "wehikułem finansowym", poszukującym instrumentów wspomagających finansowanie stoczni. Korporacja będzie stroną w sprawie doboru potencjalnych inwestorów dla przemysłu stoczniowego. Wspomniała, że są inwestorzy zainteresowani podwyższeniem kapitału w Stoczni Gdańskiej oraz poznańskich zakładach Cegielskiego. Dodała, że aby można było rozmawiać na poziomie spółek parterowych, program rządowy musi być zmieniony.

W czwartek przeciwko programowi konsolidacji przemysłu stoczniowego protestowało kilkudziesięciu pracowników i związkowców z Zakładów H.Cegielski Poznań SA. Według związkowców, rząd chce stworzyć holding składający się ze Stoczni Szczecińskiej, Stoczni Gdynia i innych zakładów przemysłu stoczniowego, w tym Zakładów H. Cegielski Poznań SA. Tworzenie holdingu ma zakończyć się w 2006 roku.

Pikieta była reakcją na "aroganckie", w opinii związkowców, działania resortu gospodarki, który 12 sierpnia przesłał związkom projekt powstania holdingu do zaopiniowania, a odpowiedzi zażądał na 16 sierpnia. "Przecież w tym czasie były wolne dni; jak my mamy zapytać załogę, czy chce konsolidacji, czy nie" - powiedział Szary.

"Mamy za mało informacji i czasu, aby wyrazić naszą opinię na temat projektu ministerstwa gospodarki" - powiedział do pikietujących szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza Marcel Szary.

Związkowcy uważają, że próba prywatyzacji tego sektora nie powiedzie się, podobnie jak to miało miejsce w Stoczni Szczecińskiej; obawiają się też przeniesienia produkcji silników okrętowych z Poznania na Wybrzeże.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ostrowska: Rząd pracuje nad konsolidacją przemysłu stoczniowego