Oświadczenie albo odpowiedzialność

17-02-2016, 22:00

Nowe zasady delegowania pracowników z UE do polskich firm i ich wynagradzania mają wejść w życie 1 czerwca tego roku.

Nie tylko za podstawowe wynagrodzenie pracownika delegowanego z kraju unijnego będzie odpowiadał polski przedsiębiorca na równi z firmą delegującą. Także za wypłaty należne za pracę wykonywaną „po godzinach” — przewiduje projekt przyszłej ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Dziś ma być on omawiany w trakcie konferencji uzgodnieniowej przedstawicieli kancelarii premiera i ministerstw. Nowa ustawa, autorstwa resortu pracy, ma wejść w życie 1 czerwca tego roku.

Jej cel to wdrożenie do polskiego prawa nowych postanowień dyrektyw unijnych dotyczących delegowania pracowników. Należy do nich m.in. wspomniana solidarna odpowiedzialność za zobowiązania płacowe wobec osób wykonujących pracę na takiej podstawie. Dotyczy jednak konkretnego rodzaju usług.

Na tej liście są prace związane z robotami budowlanymi, a także utrzymaniem obiektu budowlanego, takimi jak: wykopy, roboty ziemne, montowanie i demontowanie elementów prefabrykowanych, wyposażanie lub instalowanie, renowacja, demontowanie, rozbiórka, konserwacja, prace malarskie i porządkowe. Polska firma powierzająca ich wykonanie będzie ponosiła wobec pracownika solidarną odpowiedzialność z jego pracodawcą za zaległe wynagrodzenie.W pierwotnej wersji ten przepis odnosił się tylko do zapewnienia stosowania stawek płacy minimalnej.

W trakcie konsultacji minister spraw zagranicznych przypomniał, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości pojęcie minimalnych stawek płacy dotyczy też stawki za nadgodziny i dlatego konieczne jest objęcie solidarną odpowiedzialnością również wynagrodzeń i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych.

Z odpowiedzialności tej przedsiębiorca może być jednak zwolniony. — Prawo takie będzie przysługiwać firmie, która przekaże pracodawcy zagranicznemu informację o warunkach zatrudnienia na terenie Polski, a także odbierze od niego potwierdzenie oświadczenia o przekazaniu Państwowej Inspekcji Pracy szczegółowych danych o sobie, a także o pracownikach delegowanych przez nią do Polski — mówi Katarzyna Gospodarowicz, radca prawny w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy.

Projektowana ustawa definiuje też pracodawcę delegującego. To pracodawca mający siedzibę oraz prowadzący znaczną działalność gospodarczą w innym państwie członkowskim, z terytorium którego kieruje tymczasowo pracownika do pracy w Polsce. Praca musi wynikać m.in. z umowy zawartej z firmą prowadzącą działalność na terenie Polski. Delegować może też agencja pracy tymczasowej. Inspekcja pracy będzie weryfikować, czy delegujący spełnia te kryteria.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Oświadczenie albo odpowiedzialność