Otodom sprawdzi ceny mieszkań przez Urban.one

opublikowano: 02-01-2018, 17:29
aktualizacja: 02-01-2018, 17:30

Narzędzie automatyzujące wycenę nieruchomości zostało udostępnione pośrednikom korzystającym z serwisu Otodom.

Końcówka 2017 r. otworzyła przed Urban.one nowe możliwości. Za sprawą umowy podpisanej z Otodom narzędzie do wyceny lokali, bazujące na cenach transakcyjnych, zostało udostępnione pośrednikom zamieszczającym w serwisie ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości. 

Adam Sobczak, członek zarządu Cenatorium, do której należy serwis Urban.one.
Zobacz więcej

Adam Sobczak, członek zarządu Cenatorium, do której należy serwis Urban.one. ARC

- Swoje doświadczenie będą mogli poprzeć konkretnymi danymi, zbieranymi przez nas z lokalnych Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości. Nasz system jest teraz otwarty dla ok. 4 tys. agentów działających za pośrednictwem Otodom – zaznacza Adam Sobczak, członek zarządu Cenatorium, do której należy serwis Urban.one. 

Wyjaśnia, że rejestry te są prowadzone przez samorządy, ale nie posiadają centralnej bazy - tworzone są lokalnie i według różnych standardów. Urban.one wykupuje dostęp do nich, zbierane dane porządkuje i aktualizuje, klientom prezentując je już w ujednoliconym formacie. Pakiety uzupełnia o dodatkowe informacje. Przy ich tworzeniu korzysta m.in. z systemu geolokalizacji. 

Firma sprzedaje raporty, dane lub automatyczne aktualizacje wartości nieruchomości m.in. bankom (korzystają z nich np. przy obsłudze kredytów hipotecznych), podmiotom zaangażowanym w realizację inwestycji infrastrukturalnych, indywidualnym klientom, a teraz również pośrednikom nieruchomości. W raportach zamieszcza m.in. wycenę działki, mieszkania, lokalu, informacje o cenach sprzedaży mieszkań w okolicy, ale także określa poziom atrakcyjności danej lokalizacji – jej bezpieczeństwo, dostępność punktów użyteczności publicznej, w tym szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia. Wskazuje również na bieżące trendy sprzedażowe na rynku. Pakiety są dopasowywane do poszczególnych grup odbiorców.   

- Raporty sporządzane są automatycznie. Od wprowadzenia rozwiązania na rynek w 2016 r. udostępniliśmy ich już blisko 40 tys. Taki model wycen sprawdza się już za granicą, czego przykładem jest amerykański portal Zillow, lider w tym sektorze – dodaje Adam Sobczak. 

Serwis bazuje na cenach transakcyjnych, czyli realnie uzyskanych wcześniej za podobne nieruchomości w danej okolicy. Jak zaznacza Adam Sobczak, może więc stanowić dla pośredników twardy argument w rozmowach z klientami, podczas ustalania ceny ofertowej lokalu. 

Jak zapewnia Agata Polińska z Otodom, narzędzie pomaga realnie ocenić wartość nieruchomości. Analizy przeprowadzone przed zawarciem umowy wskazują, że tego typu narzędzie – o czym zapewniali sami agenci nieruchomości – może stanowić dla niech użyteczny element. Właściciele nieruchomości wystawiając je na sprzedaż często zawyżają cenę, co pośrednikom utrudnia sprzedaż. Narzędzie weszło do oferty Otodom jako dodatkowo płatna opcja dla klientów biznesowych. 

Cenatorium znalazł się na liście Deloitte Technology Fast 50, czyli wśród najszybciej rozwijających się firm z Europy Środkowo-Wschodniej. I chce się rozwijać dalej, także poza granicami kraju. Kierunek dla rozwoju Urban.one na najbliższą przyszłość: Rumunia.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu