Otwarte za pół ceny

PIOTR MARCISZUK prezes Federacji Wydawców Europejskich
opublikowano: 19-02-2013, 00:00

WŁASNOŚĆ INTELEKTUALNA

Ogłoszone przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji założenia do ustawy o otwartych zasobach publicznych przewidują, że treści kulturowe i edukacyjne będą podlegały publicznemu udostępnieniu, jeśli państwo pokryje minimum 50 proc. kosztów ich wytworzenia.

Udostępnienie zasobów, za które podatnik już raz zapłacił, ma sens w odniesieniu do dorobku niechronionego prawami autorskimi. Ale trudno obronić tezę, że prorozwojowe jest zabieranie twórcom praw do tego, za co państwo zapłaci im tylko połowę.

Pomimo kosztów budżetowych ustawy i konsekwencji dla przemysłu kreatywnego, resort nie przeprowadził koniecznych kalkulacji. Otwarcie przyznaje, że straci 15 tysięcy przedsiębiorców z branży wydawniczej, ale jaki będzie zysk?

Z tzw. testu regulacyjnego do założeń dowiadujemy się, że dzięki otwartym zasobom np. w Hiszpanii powstało 150 (!) nowych przedsiębiorstw. Czy tyle firm może zastąpić lukę po tysiącach firm, twórców i autorów, wywłaszczonych za pół ceny?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR MARCISZUK prezes Federacji Wydawców Europejskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu