Oxford Economics: Grexit byłby katastrofą? Bzdura!

Opuszczenie unii walutowej nie musi oznaczać załamania gospodarczego w kraju, wynika z badania przeprowadzonego na próbie 70 przypadków przez Adama Slatera z ośrodka Oxford Economics. To dobra wróżba dla Grecji, ocenia agencja Bloomberg.

Spośród krajów, które od 1945 r. wychodziły z obszarów posługujących się wspólną walutą, zaledwie co trzeci odnotowywał spadek PKB w roku, kiedy to nastąpiło. Dodatkowo najbardziej dotkliwym kryzysom, związanym z opuszczeniem unii walutowych (załamania produkcji przekraczające 20 proc. następowały tylko w co dwunastym przypadku), towarzyszyły także innego rodzaju szoki. Przykładem jest rozpad Jugosławii, który zapoczątkował wojnę domową w części nowopowstałych krajów. To argument świadczący, że wyjście Grecji ze strefy euro nie musiałoby oznaczać dla niej gospodarczej katastrofy, ocenia Adam Slater, autor badania i ekonomista ośrodka Oxford Economics.

- Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w przypadku, gdyby Grecja wyszła ze strefy euro, byłby silny początkowy spadek PKB. Jednak historia sugeruje, że potem można spodziewać się wyraźnego odbicia. Bardzo wiele zależałoby od tego, jak poprowadzono by proces transformacji – oceniał Adam Slater.

W pierwszym momencie grecki produkt załamałby się o 10 proc., jednak korzystne konsekwencje powrotu do własnej waluty sprawiłyby, że straty te zostałyby szybko odrobione, przewiduje ekonomista bazując na zgromadzonych danych. Według niego słabsza waluta i bardziej łagodna polityka pieniężna wsparłaby eksport, a restrukturyzacja zadłużenia pomogłaby rządowi w znalezieniu środków na dokapitalizowanie banków. Przecena na krajowych rynkach uderzyłaby w konsumentów w niewielkim stopniu (w krajowych akcjach ulokowane jest zaledwie 2 proc. aktywów finansowych gospodarstw domowych), a tymczasem po uspokojeniu sytuacji rynek powinien znów zacząć zyskiwać.

- Jeżeli operacja przeprowadzona byłaby we właściwy sposób, początkowy spadek produkcji mógłby być łagodniejszy oraz pojawiłaby się szansa podniesienia prognoz na kolejne lata – zauważał ekspert Oxford Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Oxford Economics: Grexit byłby katastrofą? Bzdura!