Ożywienie na rynkach zwabiło do TFI

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 12-04-2016, 22:00

W marcu do funduszy detalicznych popłynął wartki strumień gotówki, a popularnością cieszył się niemal każdy rodzaj strategii.

Akcje, obligacje, surowce — te klasy aktywów były rozchwytywane przez klientów TFI. Do funduszy detalicznych napłynęło w marcu łącznie 600 mln zł i był to pierwszy dodatni bilans sprzedaży od dziesięciu miesięcy — wyliczyły Analizy Online.

Powrót lepszej koniunktury na giełdy, zwłaszcza rynków wschodzących — w tym na polski i turecki parkiet — zachęciło Polaków do zakupu jednostek funduszy akcyjnych. W tej grupie produktów sprzedaż netto wyniosła 119 mln zł. Jeszcze więcej, bo 183 mln zł, trafiło na czysto do portfeli absolute return. Największym wzięciem cieszyły się certyfikaty PKO

Globalnej Strategii FIZ, bo do tego funduszu klienci wpłacili 63 mln zł. W tym czasie do Quercus Multistrategy FIZ i Skarbiec Magna FIZ napłynęło — odpowiednio — 33 i 22 mln zł. Wśród funduszy otwartych prym wiódł Raiffeisen Aktywnego Inwestowania, gdzie trafiło 55 mln zł. Co więcej, Analizy Online wyliczyły, że od czasu założenia, czyli od prawie dwóch lat, bilans sprzedaży tego produktu jeszcze nigdy nie był ujemny.

Po raz pierwszy od lutego 2015 r. na niewielki plus (21 mln zł napływów) wyszły fundusze dłużnych. W tym bardzo licznym gronie produktów wyróżniły się rozwiązania z ekspozycją na papiery przedsiębiorstw, i to nie tylko polskich, również zagranicznych. Na drugim biegunie znalazły się fundusze pieniężne i gotówkowe oraz nieruchomości, z których wyparowało — odpowiednio — 33 i 18 mln zł netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane