Ożywienie rynku IPO w Pradze

opublikowano: 13-04-2016, 11:31

Giełdę w Pradze omijały w ostatnich latach najbardziej „soczyste” oferty akcji w regionie. Ale to się właśnie zmienia, pisze Bloomberg.

W tym tygodniu General Electric i gigant użyteczności publicznej Energeticky a Prumyslovy Holding ogłosiły plany przeprowadzenia pierwotnych ofert publicznych (IPO) swoich spółek na giełdzie w Pradze. Tylko trzy oferty od załamania na rynkach po bankructwie Lehman Brothers 2008 roku były dostatecznie duże, aby zakwalifikować wchodzące na giełdę spółki do głównego indeksu praskiej giełdy.

Giełda w Pradze
Zobacz więcej

Giełda w Pradze Bloomberg

- Po latach hibernacji rynek ostatecznie zaczyna pokazywać ślady życia – powiedział Josef Nemy, analityk Komercni Banka w Pradze. - Jeśli IPO zakończą się powodzeniem nie tylko zwiększy to handel, ale także zachęci do kolejnych ofert – dodał.  

Oferowany przez GE, szósty na czeskim rynku CE Money Bank jest wyceniany na 1,4-19 mld USD. EPH chce sprzedać mniejszościowy pakiet swojej spółki EP Infrastructure, której aktywa sięgają ok. 11 mld USD. Obie oferty mają zostać przeprowadzone w obecnym kwartale.

Ostatnia oferta akcji na giełdzie w Pradze miała miejsce cztery miesiące temu. Producent napojów Kofola CeskoSlovensko sprzedał akcje za równowartość 32 mln USD. Dwie kolejne oferty oznaczają koniec ośmioletniego okresu, kiedy na giełdę w stolicy Czech wchodziła średnio mniej niż jedna spółka rocznie. Do tego żadna nie sprzedała akcji za więcej niż równowartość 100 mln USD. Ostatnią dużą ofertą była sprzedaż akcji w maju 2008 roku przez koncern górniczy New World Resources na giełdach w Pradze i Londynie za równowartość 2,5 mld USD. Obecnie wartość rynkowa spółki sięga ok. 20 mln USD i stoi ona na krawędzi bankructwa.

Dla porównania, przez ostatnie osiem lat na główny rynek warszawskiej giełdy weszło 185 spółek, które pozyskały łącznie równowartość ponad 11 mld USD z IPO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu