P4 przejęło UPC za 7 mld zł

opublikowano: 22-09-2021, 07:20

P4 odkupiło od Liberty Global 100 proc. udziałów w spółce UPC Polska za 7 mld zł.

Jak doprecyzowano, wartość akwizycji w gotówce (bez zadłużenia i bez uwzględnienia gotówki) odpowiada mnożnikowi EBITDAaL za rok 2020 na poziomie 9,3x przed efektami synergii i około 7x z uwzględnieniem synergii przychodowych i kosztowych.

UPC Polska jest jednym z największych dostawców usług internetowych w Polsce, z dostępem do 3,7 mln gospodarstw domowych w technologii FTTx i 1,5 mln abonentów. W 2020 r. UPC Polska wypracowała 1,7 mld zł przychodów i 757 mln zł. EBITDAaL.

Na podstawie danych finansowych za rok 2020, łączne przychody Play i UPC Polska wynoszą 9 mld zł, a łączna EBITDAaL 3,2 mld zł. Play i UPC będą dostarczać usługi telekomunikacyjne do ponad 17 mln subskrybentów.

Nabycie UPC Polska wymaga zgody właściwych organów antymonopolowych. Zamknięcie transakcji planowane jest na I półrocze 2022 r.

Szybki rozwój w Polsce

Iliad, kupując Playa, zapowiadał szybki rozwój na rynku stacjonarnego internetu, który miał uzupełnić niemal wyłącznie mobilną ofertę telekomu. Szybko uzgodnił też warunki transakcji, na mocy której sprzedał 60 proc. udziałów w infrastrukturze mobilnej w Polsce hiszpańskiemu Cellnexowi za 3,7 mld zł.

Play miał w pierwszym półroczu 3,63 mld zł przychodów, czyli o prawie 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Zanotował przy tym 1,7 mld zł EBTIDAaL, czyli zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację po uwzględnieniu kosztów leasingu. Na ten wynik pracowało 12,3 mln aktywnych klientów, w tym 8,4 mln abonamentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane