Paczkomaty staną bez pozwolenia

opublikowano: 06-11-2019, 22:00

Będzie można bez pozwolenia instalować na ulicach bankomaty, wpłatomaty, paczkomaty itp. Rząd przyjął ułatwienia w budowlance.

Po kilku miesiącach zwłoki Rada Ministrów zaakceptowała bardzo oczekiwany przez przedsiębiorców projekt nowelizacji Prawa budowlanego, który ma ułatwić życie inwestorom. Wczorajszą decyzję rządu można uznać za sukces Artura Sobonia, wiceministra inwestycji i rozwoju, który ten projekt pilotował i promował.

Prace nad projektem rozpocznie jednak już nowy parlament. Szczególne powody do zadowolenia z decyzji rządu mogą mieć przedsiębiorcy, którzy zainstalowali na polskich ulicach wszelkiego rodzaju automaty, jak np. paczkomaty, bankomaty, automaty z napojami czy przekąskami oraz dopiero planujący je postawić.

Nowe przepisy zakładają, że nie trzeba będzie na nie uzyskiwać pozwolenia jako na „tymczasowe obiekty budowlane” (z powodu konieczności podłączenia prądu czy internetu) i wystarczy zwykłe zgłoszenie. To oznacza, że firmy, które już zainstalowały automaty, nie będą musiały ich legalizować, a przygotowujące się do ich postawienia nie będą musiały starać się o pozwolenia.

— Chcemy raz na zawsze rozwiązać kwestię zasad stawiania automatów do sprzedaży, bankomatów, paczkomatów i innych tego typu maszyn. Trudno sobie wyobrazić, by w przypadku takich urządzeń konieczne było regulowanie kwestii w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uzyskiwanie warunków zabudowy. Nie chcemy blokować rozwoju tego rynku — zapewniał wiosną Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

A zagrożenie takimi perturbacjami pojawiło się w związku z niedawnym orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Uznał on, że „paczkomaty należy zakwalifikować jako tymczasowe obiekty budowlane, o charakterze zbliżonym do kiosku ulicznego czy ulicznego pawilonu sprzedaży”. Rządowy projekt wprowadza szereg ułatwień w procesie budowlanym (patrz ramka).

W najnowszym rankingu Doing Business ciągle niezłą pozycję Polski (mimo spadku o 3 oczka na 40. pozycję wśród 190 krajów) zapewniają m.in. dotychczasowe ułatwienia w procesie budowlanym. Po wdrożeniu obecnej nowelizacji w przyszłorocznym rankingu nasz kraj powinien wypaść znacznie lepiej. Nowelizacja ma wejść w życie pół roku po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Ustawowe ułatwienia

  • Zniesienie pozwoleń na instalowanie paczkomatów, bankomatów, wpłatomatów, biletomatów, recyklomatów, na automaty sprzedające napoje i przekąski (do 3 m wysokości), instalacje gazowe na zewnątrz i wewnątrz budynków, przydomowe tarasy naziemne. Zniesienie obowiązku zgłoszenia dla urządzeń melioracji wodnej
  • Ułatwienia w legalizacji samowoli budowlanych (co najmniej 20-letnich), po spełnieniu określonych warunków
  • Ograniczenie liczby dokumentów składanych razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę
  • Ułatwienia w przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych, kanalizacyjnych, wprowadzenie zakazu pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków przyłączenia do sieci)
  • Skrócenie do 5 lat terminu, w którym można stwierdzić nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie
  • Obowiązek sporządzania ekspertyzy przeciwpożarowej np. przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane