PAIZ POŁKNĄŁ CZĘŚĆ BUDŻETU

Marcin Bołtryk
opublikowano: 21-05-1999, 00:00

PAIZ POŁKNĄŁ CZĘŚĆ BUDŻETU

Refundacja kosztów udziału w targach

PRIORYTET: Blisko połowę naszego budżetu, czyli około 12 mln zł poświęcimy na refundację udziału polskich firm w imprezach targowych — informuje Igor Mitroczuk, dyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej w Ministerstwie Gospodarki. fot. Borys Skrzyński

W tym roku na liście imprez objętych przez Ministerstwo Gospodarki refundacją kosztów znalazły się również targi krajowe. Suma przeznaczona na pomoc dla firm zmniejszyła się, ponieważ część środków pochłonęła działalność PAIZ.

Ministerstwo Gospodarki opracowało cztery listy imprez (A, B, C, D) objętych systemem refundacji wydatków. W zależności od kategorii, firmy mogą liczyć na całkowity lub częściowy zwrot kosztów wynajmu powierzchni i budowy stoiska. W każdym jednak przypadku obowiązują pewne limity.

Wystawy narodowe

Lista A obejmuje targi uznane za imprezy o priorytetowym znaczeniu dla gospodarki kraju.

— Najczęściej są to wystawy narodowe lub inne, które z punktu widzenia interesu gospodarczego mają duże znaczenie — informuje Igor Mitroczuk, dyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej w Ministerstwie Gospodarki.

Lista A obejmuje 10 imprez. Wystawca może liczyć na całkowity zwrot kosztów wynajmu powierzchni i standardowej zabudowy. Jednak odzyskana kwota nie może przekraczać 25 tys. zł. Na liście B znalazło się 40 imprez. Refundacja wynosi 80 proc., z limitem 15 tys. zł. W przypadku imprez umieszczonych na listach A, B i D wystawcy mają pewność zwrotu kosztów. Jeśli idzie natomiast o udział w targach mniej priorytetowych, zakwalifikowanych na listę C, wystawca nie ma gwarancji, że otrzyma jakiekolwiek pieniądze. Na ewentualny zwrot wysokości 50 proc. kosztów (ale nie przekraczający 10 tys. zł) wystawcy mogą liczyć wtedy, gdy wystarczy pieniędzy na zaspokojenie potrzeb uczestników imprez z list A, B i D.

— Przewidzieliśmy dla wystawców z listy C pewien limit, jednak jest on niewielki i na pewno nie można w tym wypadku mówić o gwarancji zwrotu wydatków — twierdzi Igor Mitroczuk.

Imprezy krajowe

Nowością, wprowadzoną dopiero w tym roku, jest lista D. Znalazło się na niej osiem imprez organizowanych w Polsce (m.in. Amberiff w Gdańsku, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach i Poznański Tydzień Mody).

— Są to targi i wystawy krajowe, w których rodzime przedsiębiorstwa biorą udział po to, aby nawiązać kontakt z kupcami zagranicznymi — wyjaśnia Igor Mitroczuk.

Refundacja obejmuje 50 proc. kosztów wynajmu powierzchni i zabudowy standardowej, jednak suma ta nie może przekroczyć 10 tys. zł.

Wniosek o refundację dostępny jest w Ministerstwie Gospodarki lub na stronie WWW resortu (www.mg.gov.pl). Do wniosku należy dołączyć m.in. kopie rachunków i kilka informacji charakteryzujących firmę (szczegółowe informacje zawarte są w regulaminie).

Czas to pieniądz

— Wniosek najlepiej jest złożyć jak najszybciej, zaraz po powrocie z targów — zaleca Igor Mitroczuk.

Ministerstwo czeka na napłynięcie wniosków przez dwa miesiące od daty zakończenia imprezy. Zasada ta nie dotyczy wystawców, którzy wzięli udział w imprezach z listy C. Na ewentualny zwrot części kosztów firmy te muszą poczekać do końca roku.

Igor Mitroczuk dodaje, że im wcześniej wniosek zostanie złożony, tym szybciej zostaną zwrócone pieniądze. Refundacja dokonywana jest po spłynięcu wszystkich wniosków z danej imprezy, według kolejności składania podań. Zaznacza, że od 1994 roku pieniędzy przeznaczonych na tego typu pomoc jest coraz mniej.

W tym roku w budżecie promocji eksportu znalazły się również środki dla PAIZ. Suma przeznaczona na refundację udziału w imprezach zagranicznych została więc pomniejszona o koszty funkcjonowania tej organizacji.

Marcin Bołtryk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PAIZ POŁKNĄŁ CZĘŚĆ BUDŻETU