PAK myśli o Ameryce

Z ofertą na 800 mln zł energetyczna spółka może pójść do inwestorów w USA. Albo i nie. Resort skarbu się zastanawia.

Ruszyła oferta publiczna Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów- -Konin (PAK). Producent energii elektrycznej z węgla brunatnego chce sprzedać akcje o łącznej wartości 800 mln zł.

— W ramach road-show zarząd objedzie również Londyn i inne rynki europejskie. Rozważane są też spotkania w Stanach Zjednoczonych, ale ministerstwo skarbu nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Wielkość oferty może nie uzasadniaćtakiego przedsięwzięcia — mówi nam osoba zbliżona do prowadzących ofertę. Przepytani przez nas analitycy też uważają, że oferta jest zbyt mała, by wychodzić na rynek amerykański. Przewidują, że i tak się sprzeda.

Obecnie połowę kapitału PAK kontroluje skarb państwa i właśnie te akcje zostaną wystawione na sprzedaż. Resztę mają spółki powiązane z Zygmuntem Solorzem-Żakiem. Biznesmen, na mocy specjalnych uzgodnień, sprawuje kontrolę operacyjną nad spółką, ale ma ambicję zamienić ją na klasyczną kontrolę kapitałową.

Dlatego w ramach porozumienia ze skarbem dokupi papiery w ofercie i będzie miał łącznie 51,7 proc. akcji (obecnie ma 49,1 proc.). Zobowiązał się, że po ofercie przez 180 dni nie sprzeda PAK. Ofertę zaplanowano na czwarty kwartał, a analitycy już przedstawili swoje wyceny.

Ipopema oszacowała wartość PAK w przedziale od 1,67 do 2,1 mld zł (w oparciu o model DCF i wycenie wskaźnikowej). Broker prognozuje, że w tym roku zysk netto energetycznej spółki wyniesie 418 mln zł, zysk operacyjny 527 mln zł, a przychody 2,752 mld zł. W przyszłym roku wyniki spadną.

Zdaniem Ipopemy, czynniki ryzyka to m.in. spadek cen energii, rosnący deficyt praw do emisji CO 2, niska jakość złóż węgla i niepewne efekty restrukturyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PAK myśli o Ameryce