Pakiet 21 proc. akcji PZU nie trafi do Eureko

Przemek Barankiewicz
02-04-2002, 18:31

Rząd zadecydował, że nie sprzeda bezpośrednio 21 proc. akcji PZU paneuropejskiej spółce Eureko. Wiesław Kaczmarek, minister Skarbu Państwa, ujawnił, że przygotowuje ofertę publiczną 31 proc. akcji PZU, z których część zostanie zarezerwowana dla Eureko. Przeprowadzenie oferty jest możliwe dopiero w 2003 r., a minister chce by pakiet dla Eureko był mniejszy niż 21 proc. Sprawa ta będzie jednak przedmiotem negocjacji.

- Rada ministrów wyraziła zgodę na odstąpienie od drugiej dodatkowej umowy, która miała gwarantować konsorcjum Eureko – BIG BG kontrolę nad ubezpieczycielem - powiedział na konferencji prasowej Wiesław Kaczmarek, minister Skarbu Państwa.

- Rząd zalecił, aby przystąpić do prac nad prospektem emisyjnym i zaproponował, by minister skarbu państwa zaoferował Eureko pakiet akcji - dodał minister.

Eureko w konsorcjum z BIG BG kupiło 30 proc. udziałów w PZU za 3,1 mld zł jesienią 1999 roku. Pozostałe 55 proc. akcji PZU ma Skarb Państwa, a 15 proc. należy do pracowników spółki. W myśl porozumienia z października 2001 r. konsorcjum miało kupić od skarbu państwa kolejne 21 proc. ubezpieczyciela. Warunkiem była zgoda z MSWiA. Eureko tej zgody nie otrzymał – i zgodnie z wtorkowymi deklaracjami – już nie otrzyma.

- Nie jesteśmy zaskoczeni. Obie strony miały prawo do odstąpienia od umowy po 31 grudnia. Kaczmarek od października mówił, że nie ma zamiaru jej zrealizować - powiedziała Reuterowi Lorrie Morgan, rzeczniczka Eureko.

Wcześniej Eureko zwróciło się do Komisji Europejskiej o ochronę jego inwestycji w PZU. W odpowiedzi Komisja Europejska przygotuje raport, w którym oceni sposób traktowania inwestorów zagranicznych przez polski rząd.

ONO, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pakiet 21 proc. akcji PZU nie trafi do Eureko