Pakiet akcji PZU nie trafi w tym roku na GPW-MSP

opublikowano: 13-02-2002, 20:24

WARSZAWA (Reuters) - Minister skarbu państwa Wiesław Kaczmarek powiedział w środę Reuterowi, że emisja publiczna Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU) raczej nie dojdzie do skutku w 2002 roku. Minister mówił wcześniej, że na giełdę mogłoby trafić 5-10 procent akcji spółki.

"Nie sądzę, żebyśmy zdążyli w tym roku zrobić ofertę publiczną (...) nie zakładam wykonania oferty PZU w tym roku z racji stanu spółki" - powiedział Kaczmarek.

Na początku grudnia ubiegłego roku Wiesław Kaczmarek mówił, że oferta publiczna PZU może objąć 5-10 procent akcji spółki.

Największym akcjonariuszem największej polskiej spółki ubezpieczeniowej jest konsorcjum Eureko i BIG Banku Gdańskiego. W 1999 roku konsorcjum kupiło od skarbu państwa za trzy miliardy złotych 30-procentowy pakiet akcji PZU.

Poprzedni rząd w październiku zgodził się warunkowo sprzedać po 153 złote za akcję pakiet kolejnych 21 procent akcji spółki.

Dzięki temu udział konsorcjum miał wzrosnąć do 51 procent. Ponadto na mocy umowy, Eureko miałoby prawo do kupna pakietu 15 procent akcji PZU, które należą do pracowników spółki.

Do tej pory minister skarbu i Eureko nie doszło jednak do porozumienie w tej sprawie.

Znaczna część z zakładanych przez Kaczmarka tegorocznych wpływów z prywatyzacji sięgających 6,8 miliarda złotych miała pochodzić z planowanej sprzedaży PZU.

((Paweł Kozłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pakiet akcji PZU nie trafi w tym roku na GPW-MSP