Pakiet obniża koszty absencji

opublikowano: 01-04-2019, 22:00

Pracownicy najczęściej idą na zwolnienia z powodu infekcji oddechowych i przewlekłych chorób układu ruchu — wynika z raportu Medicover Polska.

1004 zł — tyle można zaoszczędzić na kosztach choroby pracowników w skali roku dzięki zapewnieniu im odpowiedniej opieki medycznej. To kwota wskazana w najnowszym raporcie „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2013-2017” przygotowanym przez Medicover Polska. W porównaniu z danymi z poprzedniego raportu obecnie oszczędność jest wyższa o 278 zł.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Ponad trzy czwarte kwoty można uzyskać dzięki inwestycjom w terapię infekcji dróg oddechowych i bólów pleców. To z tymi dolegliwościami wiążą się największe wydatki na leczenie osób czynnych zawodowo.

— To już piąta odsłona raportu prezentującego stan zdrowia pracujących Polaków. Najnowsza analiza objęła ponad 295 tys. osób w wieku 18-67 lat, z czego 40 proc. stanowiły osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia. Raport pokazuje konieczność inwestowania w zdrowie osób aktywnych zawodowo, których problemy zdrowotne niosą ze sobą ryzyko obniżenia wydajności pracy, a co za tym idzie — rosnące koszty pracodawcy — komentuje Artur Białkowski, wiceprezes Medicover Polska.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w czwartym kwartale 2017 r. liczba osób zatrudnionych w Polsce przekroczyła 17 mln. Na podstawie tych danych autorzy raportu wyliczyli, że można zaoszczędzić ponad 15,6 mld zł rocznie, gdyby umożliwić pracownikom dostęp do koordynowanej opieki ambulatoryjnej. W porównaniu z poprzednim raportem to wzrost o 4,6 mld zł.

— Oszczędności pracodawcy mogą zatem być wyższe niemal o 28 proc. w porównaniu z wynikającymi z raportu obejmującego perspektywę 2012-16 — mówi Artur Białkowski.

Jednymi z najczęstszych przyczyn nieobecności w pracy są infekcje oddechowe i przewlekłe choroby układu ruchu, w tym bóle pleców. Z powodu tych dolegliwości zwolnienie lekarskie otrzymuje odpowiednio 26 i 8 proc. osób.

— Koszt leczenia infekcji dróg oddechowych przypadający na jednego pracownika objętego efektywną opieką lekarską można zredukować o 187 zł. Natomiast w przypadku bólów pleców jest to jeszcze bardziej zauważalna oszczędność. Według naszych doświadczeń koszt przypadający na jednego pracownika pozostającego pod opieką medyczną może być cztery razy niższy — wylicza dr n. med. Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska, ekspert Medicover Polska, kierownik ds. profilaktyki i medycyny pracy oraz współautorka raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy