Pakt o stabilności jest zagrożony

Mira Wszelaka
opublikowano: 26-11-2002, 00:00

Ministrowie finansów Włoch, Niemiec i Francji spotkają się w tym tygodniu, by przedyskutować pakt o stabilności i rozwoju. Ich zdaniem, zmiana wyśrubowanych kryteriów jest coraz pilniejsza. Ekonomiści twierdzą, że nie tędy droga.

Ministrowie finansów trzech krajów strefy euro nie mają zamiaru dłużej siedzieć z założonymi rękami w sprawie zbyt ostrych kryteriów paktu stabilizacji i rozwoju. Silvio Berlusconi, premier Włoch, ogłosił, że jeszcze w tym tygodniu dojdzie do spotkania trzech ministrów finansów, którzy podejmą decyzje w sprawie przyszłości paktu. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Włoch, Niemiec i Francji, czyli krajów, które — wraz z Portugalią — mają największe problemy z utrzymaniem deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB. Akcja jest odpowiedzią na wcześniejsze kroki podjęte przez Komisję Europejską (KE) w stosunku do Francji i Niemiec, które mają wymóc na obu krajach ograniczenie deficytu. Hans Eichel, minister finansów Niemiec, już zapowiedział, że w 2002 r. Niemcy nie dotrzymają limitu 3 proc. PKB. KE szacuje, że sięgnie on nawet 3,8 proc. PKB.

Buntujące się państwa mają duże poparcie w OECD — Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która uważa, że pakt nie spełnia swojej roli i dlatego powinien być zmodyfikowany. Zdaniem analityków z OECD, przykładem jest pozostająca poza Eurolandem Dania, która bez trudu bilansuje swój budżet i nie ma zbyt poważnych problemów z bezrobociem — 4,1 proc., podczas gdy w UE wynosi 8,3 proc. Swój negatywny stosunek do paktu wyraził też sam Romano Prodi, szef KE, nazywając go po prostu głupim.

Ekonomiści przestrzegają jednak przed wspieraniem koniunktury poprzez finansowanie kredytami programów... wydawania pieniędzy. Ich zdaniem, trzeba uzdrowić systemy opieki społecznej, uwolnić rynki pracy czy zmniejszyć obciążenia krępujące przedsiębiorców. To jednak wymagałoby dużej odwagi politycznej, dlatego łatwiej jest dążyć do uelastycznienia paktu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pakt o stabilności jest zagrożony