Pałacowo-dworkowy biznes z barierami

Anna Pronińska
opublikowano: 17-06-2009, 00:00

71 zespołów dworskich i pałacowo–dworkowych czeka na nowych właścicieli i najemców. Nie jest o nich łatwo.

71 zespołów dworskich i pałacowo–dworkowych czeka na nowych właścicieli i najemców. Nie jest o nich łatwo.

Na koniec 2008 r. Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) przejęła do swojego zasobu ponad 2,3 tys. obiektów dworskich i pałacowo-parkowych wpisanych do rejestru zabytków. Z tego sprzedała 1120. W zasobie nadal jest 825 zespołów, a z tego w dzierżawie 622. Na zagospodarowanie czeka 71 zespołów.

Według ANR, istnieje wiele przeszkód ograniczających zagospodarowanie zabytków. Jedną z nich jest brak rozstrzygnięć reprywatyzacyjnych. Roszczenia reprywatyzacyjne dotyczą około 200 zabytkowych zespołów. Barierą przy sprzedaży jest też prawo pierwszeństwa nabycia lokali przez ich obecnych najemców.

— Przetargi na nieruchomości zabytkowe często są nieskuteczne, bo nie zgłaszają się chętni. Jest to związane z kryzysem ekonomicznym i trudniejszym dostępem do kredytów. W tym roku wrocławski oddział sprzedał jeden pałac. Wystawione są cztery. Problemem jest też podaż. Najczęściej w zabytkach mieszkają najemcy, a nie ma prawnej możliwości sprzedawania obiektów razem z nimi — mówi Marzena Szocińska-Klein z ANR we Wrocławiu.

W "PB" pisaliśmy o nieudanych próbach sprzedania przez gminy zamków w Gniewie i Sztumie. Mimo zachęty w postaci 50-procentowego upustu, nikt nie zdecydował się na złożenie oferty w obu przypadkach.

— W latach 90. otworzył się nowy rynek zamków, których wiele było wykorzystywanych jako budynki administracyjne PGR-ów. Można było tanio je kupić, więc inwestowało w nie wiele zagranicznych i polskich firm. Dziś główną barierą jest brak finansowania i pomysłu na przekształcenie obiektu, a takie inwestycje wymagają czasu i dużo pieniędzy — mówi Tomasz Błeszyński, niezależny ekspert nieruchomości.

W ubiegłym roku np. olsztyński oddział ANR sprzedał zespół pałacowo-parkowy Rudłowo za 160 tys. zł i gospodarstwo w Brzydowie za 122 tys. zł, a także dwa parki za 10 tys. zł i 28 tys. zł. Na kupców czekają jeszcze dwa dworki: Tumiany i Jegłowki.

W Polsce w ten biznes zaangażowała się m.in. Grupa Anders Andrzeja Dowgiałło. Firma zarządza m.in. hotelem w zamku w Rynie. Teraz inwestuje w zamek w Lidzbarku Warmińskim. Andrzej Dowgiałło przyznaje, że co prawda z koniunkturą jest teraz kiepsko, ale usługi hotelowe w zabytkach mają przed sobą przyszłość.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane