Paliwo hossy przestaje działać

MCW
opublikowano: 10-07-2018, 22:00

Spółki w Stanach Zjednoczonych idą na rekord, skupując akcje własne, ale nie przynosi to już takich rezultatów, jak do tej pory.

Według „Wall Street Journal”, firmy z indeksu S&P500 są na dobrej drodze do pobicia rekordu z roku 2007 i wydania ponad 800 mld USD na odkupienie własnych walorów z rąk inwestorów. Przez ostatnie 30 lat była to wiodąca strategia amerykańskich korporacji, sprzyjająca ich notowaniom. Poprzez zmniejszenie liczby akcji dostępnych na rynku rósł wskaźnik zysku na jedną akcję, co było dobrze postrzegane przez inwestorów. Jak jednak podaje gazeta, 57 proc. z ponad 350 spółek z S&P500, które w tym roku przeprowadziły skup, zachowywało się gorzej niż cały indeks, który wzrósł w tym czasie o 3,2 proc. Jest to najwyższy odsetek od początku kryzysu w 2008 r. Indeks S&P500 Buyback, śledzący 100 największych spółek skupujących akcje własne, zyskał w tym czasie tylko 1,3 proc.

Analityków martwi, że gorączka zakupów przypada na szczyt cyklu koniunkturalnego i po dziewięciu latach hossy, kiedy notowania są wyśrubowane.

— Przez ostatnie 18 miesięcy skupy akcji przyniosły spółkom niewiele korzyści. Inwestorzy mają prawo pytać, czy odbywają się one we właściwym momencie — mówi Kate Moore, dyrektor działu zarządzania aktywami w Black Rock, cytowana przez gazetę.

Pośród największych skupujących są takie firmy, jak McDonald’s, Bank of America czy JPMorgan Chase, które w pierwszym kwartale 2018 r. wydały na ten cel w sumie ponad 10 mld USD. Ich notowania w tym okresie znalazły się pod kreską.

„Problemem są nie tylko menedżerowie przepłacający za akcje, którzy próbują wyczuć rynek, ale również fakt, że są to ogromne sumy, które zamiast być reinwestowane w biznes, po prostu wracają do akcjonariuszy. Zdaniem ekspertów, w dłuższym horyzoncie czasowym może się to źle skończyć” — pisze „Wall Street Journal”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu