Palladia: Inwestorzy uciekają ze złotówki

Palladia Capital Markets
opublikowano: 14-10-2005, 09:55

Czwartkowa sesja na rynku złotego była pełna emocji. W pewnym momencie nasza waluta traciła wobec euro i dolara ponad 4 grosze. Wczorajsze maksima to 3,9244 w przypadku euro i 3,2840 na dolarze. Dzisiaj rano tendencja ta była kontynuowana, choć ze względu na zachowanie się EUR/USD na rynkach światowych względem wczorajszego zamknięcia słabsze było tylko euro. O godz.

Czwartkowa sesja na rynku złotego była pełna emocji. W pewnym momencie nasza waluta traciła wobec euro i dolara ponad 4 grosze. Wczorajsze maksima to 3,9244 w przypadku euro i 3,2840 na dolarze. Dzisiaj rano tendencja ta była kontynuowana, choć ze względu na zachowanie się EUR/USD na rynkach światowych względem wczorajszego zamknięcia słabsze było tylko euro. O godz. 9:12 za wspólną walutę płacono 3,94 zł, a za dolara 3,2790 zł.

Jakie zatem są powody aż takiego osłabienia się złotego? Na rynek nałożyło się jednocześnie kilka niekorzystnych czynników. Pogorszenie się klimatu na rynkach wschodzących zaowocowało silną wyprzedażą miejscowych walut i dużymi spadkami indeksów giełdowych. To z kolei wynik rosnących stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i pojawiających się kolejnych informacji, które mogą sugerować, iż kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą opóźnić termin przyjęcia euro nawet o kilka lat. Wczoraj krytycznie na ten temat wypowiedział się przedstawiciel czeskiego banku centralnego, a u nas Rada Polityki Pieniężnej przyznała, iż wątpi w realność prognozy obniżki przyszłorocznego deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 2,8 proc. wg. metodologii ESA-95. Skrytykowano m.in. zbyt optymistyczną prognozę dochodów budżetowych. W tym kontekście można zadać pytanie czy zapowiadane przez PO i PIS dalsze obniżenie deficytu budżetowego (z założonych 32,6 mld zł do 30,0 mld zł) będzie rzeczywiście realne. Zwłaszcza, że jak poinformowała Platforma Obywatelska realizacja programu gospodarczego PiS może kosztować budżet minimum 30 mld zł, wobec zakładanych przez PiS 12-14 mld zł. To wszystko sprawia, iż inwestorzy mogą obawiać się powtórzenia wariantu węgierskiego, gdzie obecny rząd wyraźnie wybrał program "solidarnej gospodarki". Radzie nie spodobała się także przedstawiona wcześniej przez resort finansów koncepcja zwiększenia emisji obligacji na rynkach zagranicznych - w opinii jej przedstawicieli może to budzić ryzyko niestabilności długu w relacji do PKB. Negatywny wpływ na złotego mogły mieć także opublikowane po południu przez Narodowy Bank Polski dane o deficycie obrotów bieżących za sierpień. Wyniósł on 380 mln EUR, podczas kiedy oczekiwano tylko 19 mln EUR deficytu. Tyle, że to wynik zmiany metodologii liczenia – NBP zaczął uwzględniać dane na temat reinwestowanych zysków. Do dołu zrewidowane zostały także dane za lipiec (do 438 mln EUR deficytu). Z kolei bilans handlowy w sierpniu wyniósł -368 mln EUR wobec 286 mln EUR deficytu w lipcu po korekcie. Narodowy Bank Polski próbował jednak znaleźć pozytywy w tej publikacji – zdaniem Józefa Soboty wzrost importu może być sygnałem przyspieszenia PKB. Sceptycy powiedzą jednak, że temu może sprzyjać właśnie mocny złoty, co tym samym może być negatywnym sygnałem.

Dzisiaj rano klimat na rynku złotego popsuła jeszcze wypowiedź kandydata na premiera, Kazimierza Marcinkiewicza z PiS. W jego opinii RPP może ciąć stopy procentowe co miesiąc, a bezpiecznym poziomem stóp jest 2,5-3,0 proc. Dodał jednocześnie, iż złoty w obecnym momencie jest zbyt silny. Wypowiedzi takie mogą budzić coraz większe obawy, zwłaszcza, że pokazują typowy populizm ekonomiczny. Dzisiaj na wartości nadal tracił także węgierski forint.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Co dalej? Wczoraj sesja wyraźnie popsuła koncepcję mocnego złotego. Widać pewne analogie z zachowaniem się rynku w marcu b.r., kiedy to byliśmy świadkami dosyć dynamicznego i sporego osłabienia się naszej waluty. Kluczowe w najbliższym czasie mogą okazać się dane o dzisiaj inflacji w USA, gdyż będą one mieć znaczenie dla rynku długu w naszym regionie. Perspektywy dalszych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych mogą negatywnie przekładać się na ocenę opłacalności inwestycji na rynkach wschodzących.

Poziom 3,9250 na EUR/PLN został dzisiaj rano przełamany. Naturalnym poziomem oporu stały się teraz okolice 3,95. W przypadku USD/PLN kluczowe będą okolice 3,2850. Krótkoterminowe dywergencje na wykresach pokazują, iż dzisiejsza sesja powinna być ostatnią w której złoty traci na wartości. Tyle, że w krótkim terminie. Średnioterminowe perspektywy wyraźnie zaczynają się pogarszać.

Rynek międzynarodowy:

Czwartek okazał się dobry dla dolara. Amerykańska waluta zyskiwała w relacji do wszystkich walut, zwłaszcza jena, funta i euro. W przypadku EUR/USD zbliżyliśmy się tym samym w okolice figury 1,19, które wielokrotnie spełniały rolę wsparcia. Tak też stało się i tym razem – w godzinach nocnych rynek wrócił w rejon 1,2045. Później rynek ustabilizował się na poziomie 1,2020.

Rynek otrzymał wczoraj dobre dane makro z USA. Ceny importu we wrześniu wzrosły aż o 2,3 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,8 proc. - to wyraźny impuls proinflacyjny, zwłaszcza, że bez uwzględnienia cen ropy wzrost wyniósł 1,2 proc. m/m. W przypadku cen eksportu dana wyniosła 0,9 proc. m/m. Najbardziej wyczekiwana figura, czyli deficyt handlowy za sierpień wyniósł 59,03 mld USD wobec oczekiwanych 59,5-59,6 mld USD. Cotygodniowe bezrobocie spadło do 389 tys. z 391 tys. po korekcie tydzień wcześniej. Na rynku prognozowano spadek do 350-360 tys.

Kolejna porcja kluczowych danych czeka nas dzisiaj – inflacja, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa. Wszystkie za ten sam okres – wrzesień, czyli okres uwzględniający już huragany Karinę i Ritę. Rynek oczekuje zwiększenia się presji inflacyjnej i odbicia się w sprzedaży (po kiepskim sierpniu). Jeżeli dane potwierdzą, że gospodarka ma się dobrze, a presja inflacyjna jest coraz wyższa to będzie jednoznaczny sygnał, że na początku listopada FED zdecyduje się po raz kolejny podwyższyć stopy procentowe. W takiej sytuacji dolar powinien się umocnić. Tyle, że wczorajsze zachowanie się dolara na rynkach światowych (popołudniowe osłabienie) stawia nieco pod znakiem zapytania realność umocnienia się „zielonego’ w krótkim terminie.

Technika pokazuje, iż silnym wsparciem stały się okolice 1,1970. Ich testowanie po publikacji danych jest prawdopodobne, jednak nie oczekiwałbym ich przełamania w dół. Jeżeli scenariusz ten się sprawdzi to stanie się podstawą do osłabienia się dolara na początku przyszłego tygodnia.

Marek Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane