Palladia: Złoty przy ważnych poziomach

Palladia Capital Markets
opublikowano: 29-11-2005, 10:31

Poniedziałek przyniósł kolejne umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN przetestował okolice 3,88, a USD/PLN 3,31. Dzisiaj rano złoty był jeszcze mocniejszy (odchylenie od parytetu wyniosło 15,5 proc. po mocnej stronie) i to głównie za sprawą słabszego dolara. O godz. 9:30 za jedno euro płacono 3,89 zł, a za dolara 3,2880 zł.

Poniedziałek przyniósł kolejne umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN przetestował okolice 3,88, a USD/PLN 3,31. Dzisiaj rano złoty był jeszcze mocniejszy (odchylenie od parytetu wyniosło 15,5 proc. po mocnej stronie) i to głównie za sprawą słabszego dolara. O godz. 9:30 za jedno euro płacono 3,89 zł, a za dolara 3,2880 zł.

Nasza waluta zyskuje głównie za sprawą informacji jakie napłynęły ostatnio ze Słowacji - tamtejsza korona będzie związana z euro w systemie ERM-II, który stanowi przedsionek dla pełnego przyjęcia wspólnej waluty. To wywołało spekulacje co do tego, że proces konwergencji w regionie może ulec przyspieszeniu, chociaż wydaje się to mało prawdopodobne. Czesi podali, iż najwcześniej wejdą do ERM-II w połowie 2007 r., Węgrzy od jakiegoś czasu sygnalizują, że bardziej interesuje ich pobudzenie własnej gospodarki, a u nas nowy gabinet PiS wydaje się iść podobną drogą. Rząd zapowiedział jednak wczoraj, iż rozważy skutki słowackiej decyzji, a doradca ekonomiczny premiera, Marek Zuber stwierdził, że wejście do systemu ERM-II byłoby możliwe jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Dzisiejsza sesja przyniesie wiele ważnych informacji. Rząd zapowiedział, że przyjmie autopoprawkę do przyszłorocznego budżetu zakładającą deficyt na poziomie 30 mld zł. Nieoficjalnie mówi się jednak, że sprawą akcyzy w efekcie przedstawiony zostanie projekt zakładający 480 mln zł większą „dziurę budżetową” – 30,48 mld zł. Premier zapowiedział także, iż podejmie decyzję o losach ustawy o emeryturach górniczych, która została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez gabinet Marka Belki. Dosyć prawdopodobne jest to, że zostanie ona wycofana z TK, co będzie miało negatywne skutki dla budżetu w długim terminie. Jak na to zareaguje rynek? Cały czas widać, że inwestorzy kierują się bardzo krótkoterminową perspektywą kupując nawet to, iż przyszłoroczny deficyt budżetowy zostanie oparty o przesunięcia części przychodów na przyszły rok, przesunięcia w wydatkach i optymistyczne założenia wzrostu gospodarczego. Kolejne pokłady optymizmu będzie próbował przekazać dzisiaj premier Marcinkiewicz, który planuje spotkać się z ekonomistami i analitykami bankowymi. Kluczowe dane gospodarcze nadejdą o godz. 16:00 – Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o wzroście gospodarczym w III kwartale, który jak się szacuje mógł wynieść 3,5 proc. r/r. To, że lepsze informacje nie koniecznie muszą przynieść umocnienie waluty pokazują notowania forinta, które nie uległy dzisiaj większym zmianom po publikacji informacji o 4,5 proc. r/r wzroście gospodarczym w III kwartale. Lepsze dane PKB popsują klimat na rynku obligacji w kontekście jutrzejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej odnośnie poziomu stóp procentowych. Dodatkowo uwzględniając czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego pod presją będą także niemieckie bundy, na zachowanie się których zwracają uwagę także nasi inwestorzy operujący na rynku długu.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Technika pokazuje, że zarówno notowania EUR/PLN jak i USD/PLN dotarły w okolice ważnych wsparć – 3,87-3,88 na euro i 3,2750-3,28 na dolarze. Poziomy te mogą jeszcze zostać ponownie przetestowane, jednak wydaje się, że istnieją przesłanki świadczące za nieco większą korektą ostatniego ruchu. Pierwszym oporem na EUR/PLN są okolice 3,8950-3,90, a na USD/PLN 3,30-3,31.

Rynek międzynarodowy:

Poniedziałek przyniósł wyraźne odbicie na EUR/USD z ważnych wsparć zlokalizowanych na 1,1680. Było ono tak silne, iż wieczorem ustanowiliśmy lokalne maksimum na figurze 1,19. Ruch ten przypominał jednak bardziej typowy „short squeeze”, gdyż trudno było znaleźć jednoznaczne podstawy za nim stojące. To może sugerować, że kolejne dni przyniosą spadki eurodolara, które potrwają aż do końca tygodnia.

Zbliżający się termin posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (1 grudnia b.r.) sprawia, że pojawiają się wypowiedzi sugerujące, iż stopy mogą być podniesione. Wczoraj rano francuski minister finansów przyznał, iż nie sprzeciwiałby się 25 p.b. podwyżce, a po południu unijny komisarz Joaquin Almunia powiedział, że stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie. Po południu dolarowi zaszkodziły informacje jakie napłynęły z amerykańskiego rynku nieruchomości. Jak podało Narodowe Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości w październiku sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła do 7.09 mln, czyli o 2,7 proc. m/m. Dane za wrzesień zostały zrewidowane do góry do 7,29 mln z 7,28 mln. Na rynku oczekiwano figury na poziomie 7,17-7,20 mln.

Dzisiaj uwaga rynku skupi się na danych o podaży pieniądza M3 w październiku w strefie euro – jest to jeden z głównych czynników mających wpływ na decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Tymczasem na rynku oczekuje się dalszej zwyżki tego wskaźnika do 8,6 proc. Z kolei po południu nadejdą informacje makro z USA – zamówienia na dobra trwałego użytku, indeks zaufania konsumentów i dane o sprzedaży nowych domów. Jeżeli będą zgodne z oczekiwaniami rynku to mogą pomóc dolarowi.

Najbliższym oporem na EUR/USD są okolice 1,1870, a wsparcia to 1,18 i dalej 1,1770.

Marek Rogalski 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane