Pamiętajmy o pacjentach

MARCIN PISKORSKI
06-09-2013, 00:00

W Ministerstwie Zdrowia trwają oczekiwane przez branżę prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Wprowadzone przez ustawę w obecnej wersji zmiany sposobu naliczania marży doprowadziły do pogorszenia kondycji aptek oraz zwolnienia ok. 8 tys. osób. Zbyt częste zmiany list leków refundowanych przełożyły się na ograniczenie oferty, w obawie przed stratami wynikającymi z przeceny. A zakaz reklamy — interpretowany jako zakaz informowania o czymkolwiek — obniżył konkurencyjność aptek względem np. supermarketów, mogących informować o kosmetykach czy lekach OTC (dostępnych bez recepty).

Każdy z tych problemów odbija się na pacjentach ze zdwojoną siłą. Ograniczenie zapasów to mniejszy dostęp do leków, niższe marże to zwolnienia w branży i gorsza obsługa pacjenta. Zakaz informacji zaś spowodował zawieszenie programów propacjenckich, dzięki którym kupujący leki mniej płacili i otrzymywali dodatkowe usługi. Czy po nowelizacji będą mieli taką możliwość?

MARCIN PISKORSKI

prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNet

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN PISKORSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pamiętajmy o pacjentach