Czytasz dzięki

Pandemia i złoty szkodzą kolejarzom

Umocnienie euro i spadek przychodów w wyniku koronakryzysu negatywnie wpłyną na wyniki PKP PLK.

8,26 mld zł — tyle w 2020 r. miały wynieść przychody ogółem w PKP Polskich Liniach Kolejowych (PLK). Ujemny wynik finansowy został oszacowany na 414,6 mln zł. Na koniec 2019 r. spółka zanotowała 7,9 mld zł przychodów i 176,74 mln zł straty netto. Osiągnięcie zaplanowanych w tym roku wyników mogą pokrzyżować wahania kursów walut oraz wysokie koszty pandemii COVID-19.

„Prognozowany wynik finansowy na 2020 rok uległ zmianie głównie z powodu niższych przychodów z udostępniania linii kolejowych oraz wystąpienia ujemnych różnic kursowych, będących rezultatem spadku kursu złotego względem euro, tj. waluty, w której PKP Polskie Linie Kolejowe posiadają kredyty w EBI” — poinformowała Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK, dodając, że np. kwota utraconych przychodów w wyniku pandemii koronawirusa wynosi 145,2 mln zł za okres od 14 marca do 30 września 2020 r.

Mimo słabszych wyników inwestycje PKP PLK nie są zagrożone, ponieważ spółka została dokapitalizowana obligacjami skarbu państwa o wartości 4,9 mld zł. Termin wykupu przypada na lipiec 2022 r. Resort finansów poinformował „PB”, że jeśli do tego czasu PKP PLK nie sprzedadzą obligacji na rynku wtórnym, to skarb państwa wykupi je w terminie zapadalności.

„Papiery wartościowe zostaną zastąpione gotówką przy niezmienionej sumie bilansowej” — informuje biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Z informacji PKP PLK wynika, że spółka nie pali się do sprzedaży papierów, poczeka na ich wykup z budżetu państwa. Eksperci prognozują natomiast, że za dwa lata obligacje przekazane na kapitał PKP PLK zostaną zrolowane.

775 mln EUR - kredyty EBI o takiej wartości planują w tym roku uruchomić PKP PLK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane