Czytasz dzięki

Pandemia nie da szans funduszom aktywnym

opublikowano: 23-06-2020, 22:00

41 proc. ekspertów ankietowanych przez CFA Institute uważa za mało realne, by aktywnie zarządzane fundusze przeżyły renesans

Choć w maju aktywa rodzimych funduszy o pasywnej strategii wzrosły o 5 proc. do 3 mld zł, to wciąż jest to tylko marginalna część polskiego rynku. Udział w aktywach branży to zaledwie 1,2 proc. Na świecie sytuacja jest zgoła odmienna. Według danych Boston Consulting Group liczony aktywami pod zarządzaniem udział aktywnych strategii spadł między 2003 a 2018 r. z 74 do 44 proc., a pasywnych wzrósł z 9 do 23 proc.

Nie powinno to być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że tańsze fundusze indeksowe radziły sobie relatywnie lepiej w ostatnich latach niż fundusze aktywnie zarządzane. Firma S&P DJI podliczyła, że od 2014 do 2019 r. na rynkach rozwiniętych od 70 (w Japonii) do 88 proc. (w Kanadzie) funduszy aktywnie zarządzanych zanotowało gorsze stopy zwrotu niż benchmarki (portfele wzorcowe, w tym przypadku szerokie indeksy, jak np. S&P500w USA). W raporcie CFA Institute, który przywołuje te dane, „przegraną” z rynkiem tłumaczy się bezprecedensową skalą interwencji banków centralnych, co wywróciło do góry nogami proces oceny wartości na rynkach finansowych.

A jeśli tak, to także w najbliższych latach nic się pod tym względem nie zmieni, bo pandemia dała impuls do jeszcze większej ingerencji władz monetarnych i fiskalnych, której celem jest złagodzenie skutków kryzysu. Tymczasem jeszcze kilkanaście lat temu było inaczej, a rynkowe zawirowania i spadki (oraz następujące po nich odbicia) były okresem wzrostu liczby i aktywów funduszy aktywnie zarządzanych. Wynikało to z tego, że wierzono, że zarządzający są w stanie zidentyfikować niedowartościowanie akcji czy obligacji, czego w naturalny sposób nie odzwierciedlają indeksy.

Jak będzie tym razem? Członkowie CFA Institute są raczej sceptyczni. 42 proc. z około 13 tys. ankietowanych uważa za mało prawdopodobne, by zatrzymany został trend odwrotu od aktywnego stylu zarządzania w kierunku pasywnego. Przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych. Co ciekawe, najbardziej sceptyczni są posiadacze tytułu CFA mieszkający w Stanach Zjednoczonych i Europie (w tym w Polsce), gdzie rynki kapitałowe są najbardziej rozwinięte. Może to być konsekwencja tego, że te rynki są już w wysokim stopniu efektywne, a jednocześnie ekspansja monetarna była najsilniejsza. Na rynkach wschodzących wierzących w renesans aktywnych strategii jest relatywnie więcej. Badanie zostało opublikowane w czerwcowym raporcie CFA Institute.

Posiadacze CFA wybrali nowe władze

Prof. Krzysztof Jajuga został ponownie wybrany na prezesa CFA Society Poland, stowarzyszenia profesjonalistów z rodzimego rynku finansowego. Nowymi członkami zarządu zostali Milena Olszewska-Miszuris oraz Bartosz Pawłowski. We władzach nadal zasiadać będą ponadto Przemek Barankiewicz, Aleksander Mokrzycki, Piotr Polanowski i dr Piotr Sieradzan.

— Moim celem jest wsparcie naszych członków we włączaniu kryteriów niefinansowych, w szczególności ryzyka klimatycznego, do ich decyzji inwestycyjnych i rekomendacji. Chciałabym też położyć nacisk na ład korporacyjny, w którym moim zdaniem potrzebne są zmiany. Zamierzam również kontynuować działania promujące zwiększenie różnorodności we władzach spółek i naszym stowarzyszeniu. Zdecydowałam się kandydować do zarządu, aby wesprzeć nasze stowarzyszenie w dynamicznym rozwoju oraz pokazać kobietom, iż tytuł CFA oraz praca na rynku finansowym mogą być wspaniałym miejscem na karierę i rozwój — mówi Milena Olszewska-Miszuris, CFA, ACCA.

— W zarządzie CFA Society Poland chciałbym się skupić na dalszym propagowaniu długofalowego i zdywersyfikowanego podejścia do inwestycji, czyli szeroko rozumianej edukacji. Drugim kluczowym dla mnie aspektem jest współpraca z podmiotami odpowiedzialnymi za kształt rynku kapitałowego, aby przeszczepić najlepsze międzynarodowe praktyki do Polski. W zawodowym podejściu do inwestycji kieruję się zasadą 3 x P, czyli płynność, przejrzystość i przewidywalność. Chciałbym, żeby takie podejście stało się normą i standardem na polskim rynku — podsumowuje Bartosz Pawłowski, CFA, który niedawno był gościem webinariuim w „Pulsie Biznesu”.

CFA Society Poland to licząca w Polsce 670 członków, którzy posiadają tytuł CFA nadawany przez CFA Institute, organizacja zawodowa, będąca częścią globalnej społeczności profesjonalistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane