Pandemia nie hamuje Erbudu

Giełdowa spółka na koniec III kwartału 2020 r. ma portfel wart 2,44 mld zł. Coraz więcej zamówień zamierza zdobywać za granicą.

Od 1 stycznia do 2 listopada grupa Erbud podpisała kontrakty o wartości 1,95 mld zł. Na koniec trzeciego kwartału 2020 r. jej portfel zamówień był wart 2,44 mld zł, o 6 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Przychody na koniec września wyniosły 1,61 mld zł, a wynik brutto 126,5 mln zł i był o 25 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2019 r. Pandemia nie powstrzymuje rozwoju giełdowej spółki.

- Na początku epidemii nie wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać, jaki będzie jej wpływ na ciągłość prac na budowach, ale przez kilka ostatnich miesięcy udało nam się wdrożyć rozwiązania pozwalające kontynuować działalność. Jeśli budowy w czasie drugiej fali nie zostaną zamknięte, jako spółka nie odczujemy znacząco skutków pandemii – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

Przyznaje jednak, że jest ona jednym z powodów zmian w strukturze portfela i przychodów grupy, w których zmniejsza się udział realizacji krajowych obiektów kubaturowych na rzecz zadań infrastrukturalnych oraz OZE. Udział budownictwa kubaturowego w kraju w przychodach grupy Erbud zmniejszył się z 67 do 52 proc. Budownictwo inżynieryjno-drogowe stanowi natomiast 20 proc., a rok temu jego udział wynosił 14 proc.

- Planujemy także nadal zwiększać przychody z działalności zagranicznej, bo w Polsce kończy się dofinansowanie unijne zadań z bieżącej perspektywy, a nie ruszyło jeszcze finansowanie przyszłej – dodaje Dariusz Grzeszczak.

Na koniec września 2020 r. grupa Erbud miała 299 mln zł przychodów z działalności zagranicznej, aż o 65 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Na niemieckim rynku grupa jest silna w segmencie serwisu przemysłowego, który planuje także rozwijać w Polsce. Za Odrą, w odróżnieniu od krajowego rynku, widzi także potencjał w segmencie kubaturowym, np. w budowie domów spokojnej starości, a w przyszłości także modułowych budynków mieszkalnych.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane