Pandemia przemeblowała grunty inwestycyjne

opublikowano: 09-03-2021, 16:47

Deweloperzy wstrzymali zakupy działek pod biurowce, sklepy i hotele. Gorąco jest za to w magazynach i mieszkaniach.

Trendy widoczne na rynku gruntów inwestycyjnych od połowy 2020 r. są kontynuowane obecnie. Inwestorów przyciągają segmenty nieruchomości, które nieźle radziły sobie po wybuchu pandemii – przede wszystkim nieruchomości mieszkaniowe i magazynowe.

Ceny transakcyjne gruntów pod mieszkaniówkę w Warszawie w 2020 r. wahały się od 2 tys. zł/m kw. PUM (powierzchnia użytkowa mieszkań możliwa do zbudowania na danej działce) po ponad 5 tys. zł w najbardziej prestiżowych dzielnicach – wynika z raportu JLL.

– Spodziewamy się dalszego wzrostu cen gruntów mieszkaniowych oraz ostrej rywalizacji między deweloperami – mówi Joanna Kieszczyńska, dyrektor w dziale gruntów i inwestycji średniego formatu w JLL.

Również działki pod magazyny najdroższe są w stolicy: trzeba za nie płacić 700-800 zł/m kw., gdy w innych miejscowościach jest to 100-120 zł/m kw. W Poznaniu, Wrocławiu i na Górnym Śląsku ceny wynoszą od 150 do 300 zł za m kw. Mimo to popyt jest duży i ceny transakcyjne będą rosnąć.

Choć nieruchomości handlowe bardzo ucierpiały wskutek dwukrotnego lockdownu, w segmencie tym wyróżniły się parki handlowe mające osobne wejścia do sklepów z poziomu parkingu, przez co nie dotknęły ich zakazy handlu. Deweloperzy poszukują nadal działek pod tego typu budynki, głównie w mniejszych miejscowościach, a ceny kształtują się w przedziale 150-500 zł/m kw.

Trwa też boom na obiekty w miejscowościach wypoczynkowych.

– Zakładamy, że w 2021 r. zapytania będą dotyczyły głównie lokalizacji wypoczynkowych i rekreacyjnych wzdłuż linii brzegowej lub w okolicach wyciągów narciarskich – mówi Joanna Kieszczyńska.

Zmniejszył się popyt na powierzchnię biurową, a co za tym idzie – inwestycje w nowe działki pod takie obiekty. W efekcie kupujący domagali się zniżek spowodowanych wzrostem ryzyka. Korekta ceny w ofertach zakupu składanych przez deweloperów w IV kw. wahała się w granicach od 15 proc. do nawet ponad 30 proc. W Warszawie największą szansę na utrzymanie wartości miały grunty pod biurowce na obrzeżach i w ścisłym centrum miasta, kosztujące od 3 tys. do 4,5 tys. zł/m kw. powierzchni użytkowej.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane