Czytasz dzięki

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

opublikowano: 09-03-2020, 21:07

Amerykańskie giełdy wpadły w ramiona paniki. Inwestorzy pozbywali się akcji w zdeterminowaniu nie oglądanym na parkietach od lat, co doprowadziło do spektakularnej przeceny indeksów. Wskaźnik największych spółek tracił momentami ponad 2 tys. punktów.

Już zachowanie kontraktów terminowych na indeksy w handlu przedsesyjnym wskazywało, że poniedziałkowa sesja na rynku kasowym Wall Street będzie stała pod znakiem bolesnej korekty. I tak było w rzeczywistości. Już w kilka minut po pierwszym dzwonku handel akcjami z indeksu S&P500 został wstrzymany na kwadrans po osiągnięciu pierwszego limitu przeceny na poziomie 7 proc. Tego typu „bezpieczniki”, kolejne przy 13 i 20 proc. zostały wprowadzone po „czarnym poniedziałku” z 1987 r. by ograniczyć straty inwestorów i przeciwdziałać krachom. 19 października 1987 r. indeks DJ IA zapikował aż o niemal 23 proc., notując największą przecenę w swojej historii.

NYSE, Wall Street
fot.BRYAN R SMITH/Reuters/Forum

Dzisiejsza przecena była mniej drastyczna, ale i tak wywołała popłoch. Ostatecznie na finiszu sesji indeks blue chipów Dow Jones IA tracił 7,79 proc. (spadek o 2014 pkt.). Wskaźnik szerokiego rynku zniżkował o 7,61 proc., a technologiczny Nasdaq spadał o 7,29 proc.

Nerwowe zachowanie inwestorów było implikowane chaosem jaki pojawił się na rynku po gigantycznej korekcie notowań ropy naftowej. Na to nałożyły się obawy o globalną recesję w obliczu rozprzestrzeniającej się epidemii korona wirusa. Spadek notowań „czarnego złota” był następstwem braku porozumienia pomiędzy Arabią Saudyjską, największego producenta ropy w kartelu OPEC z dotychczas sprzyjającą temu ugrupowaniu Rosją odnośnie głębszych cięć w wydobyciu surowca. Dodatkowo Saudyjczycy zapowiedzieli zwiększenie produkcji od przyszłego miesiąca do powyżej 10 mln baryłek dziennie oferując duże rabaty nabywcom w Europie, USA i Azji. Potraktowane to zostało jako zapowiedź wojny cenowej i doprowadziło do tąpnięcia cen ropy, w szczytowym momencie aż o 30 proc. Finalnie na zamknięciu sesji na Nymex ropa WTI traciła 24,6 proc. schodząc do poziomu 31,13 USD/b. Z kolei europejska benchmarkowa odmiana Brent taniała na finiszu sesji na ICE Europe w Londynie o 24,1 proc. do 34,36 USD/b.

Niewielkim, sięgającym 0,2 proc. wzrostem mogło pochwalić się złoto, wzmacniał się również dolar. Z kolei rentowności amerykańskich obligacji ustanowiły kolejne rekordowe minima.

Krach na rynku ropy implikował przecenę udziałów koncernów paliwowo-energetycznych. Tacy giganci branży jak Exxon Mobil czy Chevron tanieli powyżej 7 proc., a w najgorszym momencie nawet powyżej 10 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane