Czytasz dzięki

Państwo daje tarczę najemcom

opublikowano: 26-07-2020, 22:00

Rząd pomoże lokatorom, którzy przez pandemię wpadli w kłopoty finansowe. Eksperci twierdzą, że pomysł się sprawdzi tylko pod pewnymi warunkami

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Zakłada on m.in. pomoc dla najemców, którzy w związku z pandemią koronawirusa utracili dochody, a przez to możliwość regulowania czynszu. Dopłaty wyniosą maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie i będą wypłacane przez sześć miesięcy. W 2020 r. rząd przeznaczy na ten cel łącznie 420 mln zł.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewnia, że budownictwo może stać
się kołem zamachowym polskiej gospodarki, która poturbowana skutkami pandemii
koronawirusa potrzebuje pobudzenia. Służyć mu będą m.in. zmiany w polityce
mieszkaniowej.
Zobacz więcej

POTRZEBNY IMPULS:

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewnia, że budownictwo może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki, która poturbowana skutkami pandemii koronawirusa potrzebuje pobudzenia. Służyć mu będą m.in. zmiany w polityce mieszkaniowej.

Reakcja łańcuchowa

Zainteresowani pomocą finansową będą musieli udowodnić, że w okresie trzech miesięcy przed złożeniem wniosku o wsparcie ich średni miesięczny dochód był o minimum 25 proc. niższy niż w 2019 r. Mogą to zrobić np. na podstawie PIT.

— Każda pomoc państwa wydaje się w obecnej sytuacji potrzebna. Wśród najemców są osoby, które na skutek pandemii utraciły pracę albo uzyskują znacznie niższe dochody. W rezultacie czynsz płacony właścicielowi stał się dla ich budżetu domowego nie do udźwignięcia. Lawinowy wzrost takich sytuacji mógłby znacznie osłabić kondycję inwestorów, co w dłuższej perspektywie mogłoby postawićpod znakiem zapytania rentowność inwestowania w nieruchomości. Dla branży byłoby to dość dotkliwe, bo — nawet mimo pandemii — zainteresowanie inwestowaniem utrzymuje się na dość wysokim poziomie — mówi Marcin Jańczuk, ekspert rynku nieruchomości w Metrohouse.

Nie dać się oszukać

Jego zdaniem model przyznawania dopłat powinien jednak gwarantować, że wsparcie trafi do osób, które go naprawdę potrzebują.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Pomoc nie powinna też zastępować pewnej samoregulacji rynku. Zbytnie rozdawnictwo może sprawić, że czynsze zamiast spadać — z racji obniżonego popytu na wynajem i wzrostu podaży — zatrzymają się na podobnym poziomie co przed pandemią. Taki rezultat dopłat do czynszów będzie szczególnie dotkliwy dla najemców, którzy liczyli na możliwość znalezienia w obecnej sytuacji tańszego lokum — tłumaczy Marcin Jańczuk.

Z ostrożnością do rządowej propozycji podchodzi także Marcin Krasoń, ekspert Obido.pl.

— Bez wątpienia gospodarcze skutki pandemii sprawią, że część Polaków będzie miała kłopoty, które mogą przełożyć się m.in. na problemy z uiszczeniem czynszu. Kwota 1500 zł odciąży budżet domowy, ale jeśli ktoś wpadł w poważne tarapaty, to i tak go to nie uratuje. Warto, by państwo pomagało tym, którzy mają problemy, mam jednak obawy, co do tego, czy pomoc trafi do osób, które faktycznie jej potrzebują. Warto zastanowić się, jak wiele osób będzie kombinować. Prowadząc małą firmę, nie jest trudno przesunąć fakturowanie tak, by w trzech konkretnych miesiącach mieć niższy dochód — twierdzi Marcin Krasoń.

Rządowa pomoc będzie przysługiwała osobom, które wynajmowały mieszkanie przed 14 marca 2020 r., a wnioski o dopłaty będzie można składać do końca roku. Większość nowych przepisów dotyczących mieszkalnictwa wejdzie w życie w najbliższych tygodniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane