Czytasz dzięki

Państwo w chmurze

  • PAP
opublikowano: 05-11-2019, 06:24

Już w 2020 r. samorządy i instytucje publiczne będą mogły przenosić swoje bazy oraz rejestry na zewnętrzne serwery autoryzowane przez rząd, pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Dodaje, że resort cyfryzacji szykuje centralny przetarg na budowę systemu gromadzenia danych.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" pierwszy centralny przetarg na usługi cloud computingu dla administracji publicznej ma zostać rozstrzygnięty w pierwszym kwartale przyszłego roku. Gazeta podkreśla, że w zeszłym tygodniu resort cyfryzacji opublikował specjalne zapytanie skierowane do dostawców i integratorów usług chmurowych. Zdaniem "Rz" resort chce w ten sposób zbadać zainteresowanie i zebrać szacunkowe wyceny kosztów budowy infrastruktury.

"Z wybranymi w przetargu operatorami podpisane zostaną umowy ramowe, a potem instytucje publiczne będą mogły z owej rządowej listy wybrać oferentów gwarantujących bezpieczeństwo. Pierwsze kontrakty spodziewane są w I połowie 2020 r" - pisze "Rz".

Według "Rzeczpospolitej" uruchomienie tzw. publicznej chmury obliczeniowej będzie przełomem, "bo oznacza, że wiele urzędów i organów, które dotąd gromadziły dane na wewnętrznych serwerach lub korzystały z komercyjnych chmur, będzie w stanie przechowywać je i przetwarzać na wspólnej, certyfikowanej i bezpiecznej infrastrukturze".

"W naszej wizji wykorzystania chmury w administracji publicznej mówimy o modelu hybrydowym, czyli zarówno wykorzystaniu serwerowni i infrastruktury należącej do państwa, jak i korzystaniu z usług komercyjnych, ale z rygorystycznym podejściem do klasyfikacji danych" - wyjaśnia, cytowany przez "Rz", wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.

Wiceszef MC podkreśla, że takie podejście "daje swego rodzaju dodatkowy filtr, który spowoduje, iż jeśli mamy do czynienia z danymi krytycznymi dla państwa, nie będą one umieszczane w serwerowniach nienależących do Skarbu Państwa".

"Rz" pisze, że w przetargu mogą wziąć udział tacy amerykańscy operatorzy jak Google, Microsoft, czy Amazon, którzy – jak zaznacza gazeta - zgodnie z regulacjami Cloud Act – na wezwanie amerykańskich służb obowiązane są przekazać dane klientów, które przechowują na swoich serwerach. MC przekonuje jednak, że dane administracji publicznej będą bezpieczne.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane