Państwo wzięło akcje

Katarzyna Jaźwińska
20-08-2004, 00:00

I stało się. Stocznia Gdynia została przejęta przez skarb państwa. Dostał on prawie 45 proc. akcji i 56 proc. głosów na walnym.

Plan podwyższenia kapitału przez skarb państwa (SP) w Stoczni Gdynia od początku budził wiele emocji. Najpierw budżet miał dać 120 mln zł, ale później politycy wystraszyli się, że Komisja Europejska skarci ich za tak duże wsparcie i wyłożyli tylko 80 mln zł.

— Podwyższenie kapitału zostało zarejestrowane. Dzięki temu SP posiada 44,9 proc. akcji stoczni i prawie 56 proc. głosów na walnym. Kapitał akcyjny wynosi 294,5 mln zł — mówi Mirosław Piotrowski, rzecznik Stoczni Gdynia (SG).

Wcześniejszy udział SP to niespełna 25 proc. akcji.

Środki z dokapitalizowania stocznia przeznaczyła na rozwój produkcji i restrukturyzację finansową grupy. Efektów jednak nie widać. Spółka ma problem z realizacją ugody z wierzycielami. Choć dysponuje 100 mln USD poręczeń KUKE, ma też kłopot z finansowaniem produkcji. Dlatego wkrótce rząd ma udzielić stoczni gwarancji na kredyty. Co na to Bruksela? Piotr Pełka z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślał wcześniej, że rząd nie może udzielać pomocy publicznej firmom, których programów naprawczych nie przyjęła jeszcze Komisja Europejska. Tymczasem restrukturyzacyjny plan SG budzi wątpliwości władz UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Państwo wzięło akcje