Czytasz dzięki

Państwowe spółki chcą aktywa Fortum

Konsorcjum PGE, PGNiG, PFR Inwestycje FIZ oraz IFM Investors złożyło wstępną ofertę nabycia od Fortum aktywów w Estonii, na Litwie, na Łotwie i w Polsce.

PGE, państwowy gigant energetyczny, oraz PGNiG, państwowy gigant gazowy komunikatem giełdowym poinformowały o złożeniu wstępnej i niewiążącej oferty spółce Fortum Holding.

„Przedmiotem transakcji są spółki zależne Fortum Holding, które prowadzą działalność związaną głównie z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej w Estonii, na Litwie, na Łotwie i w Polsce” — głosi komunikat.

Państwowe spółki złożyły ofertę w konsorcjum z PFR Inwestycje FIZ oraz australijskim IFM Investors. O pomyśle przeprowadzenia przeglądu aktywów „ciepłowniczych oraz systemów chłodu sieciowego w Polsce, Estonii, na Litwie, Łotwie oraz w Järvenpää w Finlandii”, fiński Fortum poinformował w lutym tego roku. Oficjalnie nadal jest to przegląd.

— Nie komentujemy procesu w czasie trwania. Ostateczne decyzje podejmiemy do końca roku, w zależności od tego, jakie będą to oferty — mówi Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji w Polsce i krajach bałtyckich w Fortum Power and Heat.

W Polsce Fortum działa w pięciu miastach: Płocku, Częstochowie, Bytomiu, Zabrzu oraz Wrocławiu, gdzie ma instalacje,sieci ciepłownicze lub oba te aktywa. Jest też właścicielem dwóch wielopaliwowych elektrociepłowni w Częstochowie i Zabrzu, które zostały oddane do użytku odpowiednio w latach 2010 oraz 2019. W składzie konsorcjum warto zwrócić uwagę na fundusz IFM Investors, należący do australijskich funduszy emerytalnych. To ten sam, który w 2016 r. złożył wiążącą ofertę zakupu aktywów ciepłowniczych od wycofującego się francuskiego EDF.

Czarną polewkę, czyli veto do transakcji, dostał jednak od Krzysztofa Tchórzewskiego, ówczesnego ministra energii. Aktywa kupiła ostatecznie PGE. Dziś IFM występuje z tą PGE w konsorcjum. Oferta na aktywa ciepłownicze i chłodnicze Fortum w regionie wpisuje się zarówno w strategię PGE, jak i PGNiG. Nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do konsorcjum słyszymy, że po ewentualnej transakcji aktywa będą dzielone. Jak? Tego jeszcze nie ustalono. Nasi rozmówcy wskazują, że PGE miałaby apetyt na aktywa w Polsce, głównie sieci. Zagranica, według źródeł, PGE nie kusi. Innego zdania jest Paweł Puchalski, analityk Santandera.

— Konsorcjum składające się z kilku partnerów pozwala ograniczyć ryzyko. Z tego powodu można założyć, że po transakcji partnerzy nie dokonają między sobą podziału aktywów — uważa Paweł Puchalski.

Dodaje, że trendy na rynku ciepła nie są wyjątkowo atrakcyjne, ale na rynku chłodu już tak.

— Jednocześnie zwrot z inwestycji w ten sektor zależy od systemu regulacji, czyli jest inny dla każdego kraju — przypomina analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane