PAP przynosi straty i zawyża wyniki

Radosałw Omachel
04-12-2002, 00:00

Polska Agencja Prasowa przynosi straty, a bank Pekao wypowiedział jej kredyt na budowę nowej siedziby — poinformował Presserwis. Wyszło ponadto na jaw, że agencja nieprawidłowo księgowała część faktur zawyżając wyniki finansowe.

Komplikuje się sytuacja zarządu Polskiej Agencji Prasowej (PAP) — podał Presserwis. Na poniedziałkowym posiedzeniu RN PAP jej członkowie dowiedzieli się o słabych wynikach finansowych spółki. Po trzech kwartałach PAP notuje 700 tys. zł straty.

Spółce grozi podobno utrata płynności finansowej. Bank Pekao wypowiedział bowiem umowę kredytową na budowę nowej siedziby agencji. Zarząd poinformował radę nadzorczą, że aby spłacić kredyt w Pekao, może zaciągnąć nowy pod zastaw ośrodka szkoleniowego PAP w Zegrzu pod Warszawą. Okazało się też, że agencja od kilkunastu miesięcy nie może rozliczyć faktur wystawionych spółce telekomunikacyjnej Telbank. W 1998 r. PAP zawarł z nią umowę na wspólną eksploatację anteny satelitarno-nadawczej. Telbank płacił z tego tytułu agencji 40 tys. zł miesięcznie. Na początku 2001 r. PAP wyprowadził się ze starej siedziby i przestał korzystać z anteny, ale Telbanku o tym nie poinformował. Ten uznał, że PAP zerwał umowę i przestał płacić agencji. PAP został o tym fakcie poinformowany, ale problem w tym, że do kwietnia 2002 r. agencja wystawiała Telbankowi faktury. Domniemane wpływy zostały zaliczone do wyników za 2001 r.

Sytuacja wywołała zaniepokojenie rady nadzorczej.

— Zażądaliśmy od prezesa wyjaśnienia tej sprawy — mówi Jerzy Domański, szef RN PAP.

Rada ma zresztą więcej zastrzeżeń do pracy zarządu. Chodzi m.in. o zaniechanie redukcji stanowisk kierowniczych (na 200 dziennikarzy w PAP przypada 50 pracowników funkcyjnych).

Zdaniem obserwatorów, ujawnienie tych faktów może przyspieszyć zmiany w zarządzie, który w większości ma AWS-owski rodowód. Wczoraj nie udało nam się skontaktować z kierownictwem agencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosałw Omachel

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PAP przynosi straty i zawyża wyniki