Papierowe PIT-y nie znikną

opublikowano: 11-04-2014, 08:30

Resort finansów uspokaja organizacje pożytku publicznego: elektroniczne zeznania podatkowe tylko dla chętnych

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku nieznacznie zmienią się metody rozliczania podatków przez Polaków. Mateusz Szczurek, minister finansów, zapewnia, że nie zostanie zlikwidowana możliwość składania przez osoby fizyczne deklaracji podatkowych w formie papierowej. Bały się tego jak ognia organizacje pożytku publicznego, do których co roku płynie potężny strumień gotówki pochodzący z 1-procentowych „zapisów” podatników.

Troska o 1 proc.

„Zaznaczyć należy, że PFR [wstępne zeznanie sporządzone przez urząd skarbowy — red.] to kolejne ułatwienie, a nie przymus. Podatnik nie będzie musiał z tej usługi skorzystać, jeśli wybierze drogę tradycyjną, tj. złożenia zeznania w wersji papierowej” — czytamy w piśmie Mateusza Szczurka do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP).

Projekt MF ze stycznia 2014 r. zakłada uruchomienie od przyszłego roku systemu e-deklaracje2. Największą zmianą ma być wypełnianie przez urzędników skarbowych za osoby fizyczne tzw. wstępnych deklaracji podatkowych. Będą one zamieszczane na portalu podatnika, na którym każdy będzie miał konto umożliwiające sprawdzenie, czy zeznanie zostało wypełnione prawidłowo. Podatnik korzystający z ulg i zwolnień będzie je samodzielnie wpisywał do e-deklaracji. Także chętni do przekazania 1 proc. podatku wybranej organizacji będą musieli zrobić odpowiedni dopisek we wstępnej e-deklaracji. OFOP obawia się, że taki system zniechęci wiele osób do dobroczynności, a wykluczonym cyfrowo wręcz ją uniemożliwi. Z raportu Deloitte wynika, że z internetu korzysta 2/3 dorosłych Polaków, jednak wykluczonych cyfrowo jest aż 78 proc. osób w wieku 50+.

Minister finansów uspokaja OFOP. W piśmie przesłanym organizacji przekonuje, że planowane od 1 stycznia 2015 r. zmiany nie będą miały niekorzystnego wpływu na przekazywanie 1 proc. podatku. Podkreśla, że wstępna deklaracja podatkowa przygotowana przez urzędnika będzie tylko jedną z możliwości złożenia zeznania podatkowego.

E-zeznanie na żądanie

„Wstępnie wypełnione zeznanie za 2014 r. adresowane będzie tylko do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego na formularzu PIT-37. PFR będzie udostępniany na koncie podatnika w portalu podatkowym w okresie marzec- kwiecień. Przygotowane na żądanie podatnika wstępnie wypełnione zeznanie roczne PIT-37 za rok 2014 będzie miało charakter propozycji rozliczenia rocznego. Podatnik będzie mógł je uzupełnić o informacje dotyczące ulg podatkowych, darowizn czy też przekazania 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego i ostatecznie zaakceptować. Pracujemy nad tym, by było to intuicyjne i proste. Zapewniam, że wprowadzone zmiany nie spowodują utrudnień przy rozliczaniu podatku przez osoby wykluczone społecznie i elektronicznie” — pisze Mateusz Szczurek.

OFOP jest zadowolona z odpowiedzi ministra. Przedstawiciele organizacji zastrzegają jednak, że na razie to tylko deklaracje. Ostateczne rozwiązania poznamy, gdy projekt przyjmie Rada Ministrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu