Paramount Pictures pozwane za „Top Gun: Maverick”

opublikowano: 06-06-2022, 21:04
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wytwórnia stojąca za największym przebojem kinowym ostatnich tygodni została pozwana za wprowadzenie filmu na ekrany bez zgody właścicieli praw do historii, która była inspiracją nakręcenia pierwszego „Top Gun” z 1986 roku, informuje Bloomberg.

Pozywający to Shosh i Yuval Yonay, krewni Ehuda Yonaya, który opublikował tekst „Top Guns” w kwietniu 1983 roku w jednym z czasopism ukazujących się w stanie Kalifornia i zastrzegł swoje prawa autorskie w tym samym roku. Niedługo potem Paramount Pictures zdobyło wyłączność na sfilmowanie opisanej historii. Shosh i Yuval Yonay twierdzą, że zgodnie z prawem z 2018 roku zostali wyłącznymi właścicielami praw do niej w 2020 roku. Wskazują, że wytwórnia była informowana o tym iż jej prawa do korzystania z historii wygasły. Paramount Pictures przekonuje, że roszczenia są bezpodstawne i zapowiada dowiedzenie tego w sądzie.

Bloomberg zwraca uwagę, że „Top Gun: Maverick” jest najlepiej debiutującym filmem Paramount Pictures od 2010 roku. Jest bliski osiągnięcia większych wpływów z biletów niż jakikolwiek inny film, dystrybuowany przez wytwórnię w ostatniej dekadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane