PARP: CP Energia nie gra czysto

Anna Bytniewska
opublikowano: 14-07-2009, 00:00

Inwestor naruszył zasady uczciwej konkurencji i musiał za to "zapłacić". Tak agencja tłumaczy swoją decyzję.

Zamiast 22 mln zł refundacji zależny Krioton otrzymał tylko 54 tys. zł. Wiemy, dlaczego

Inwestor naruszył zasady uczciwej konkurencji i musiał za to "zapłacić". Tak agencja tłumaczy swoją decyzję.

Krioton, spółka należąca do giełdowej CP Energia, w najbliższym tygodniu ma rozpocząć testy technologiczne instalacji LNG. Pełne zdolności produkcyjne osiągnie do końca roku i zapewni spółce pierwszą pozycję na rynku niezależnych dystrybutorów gazu. Budowa instalacji miała być refundowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Zamiast 22 mln zł spółka otrzymała jednak tylko 54 tys. zł. Dlaczego?

W rodzinie

Poważne zastrzeżenia urzędników wzbudziły transakcje między Kriotonem a PL Energia, wykonawcą instalacji.

— Krioton otrzymał tylko część refundacji, ponieważ kontrola wykazała konflikt interesów podczas zakupu instalacji skraplania gazu (LNG). O podejrzeniu takiego konfliktu firma Krioton została poinformowana w ustaleniach pokontrolnych — wyjaśnia Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy PARP.

Podkreśla, że przedsiębiorca powinien wybrać najkorzystniejszą ofertę z zachowaniem zasad przejrzystości i uczciwej konkurencji.

— Krioton wybrał PL Energia, z którą był powiązany kapitałowo i osobowo, a następnie zapłacił za wykonanie instalacji środkami pożyczonymi od wykonawcy, czyli spółki PL Energia. Refundacja kosztów tej transakcji została zakwestionowana przez PARP i o tę kwotę pomniejszono wypłatę pieniędzy — mówi Monika Karwat-Bury.

Krioton należy w 100 proc. do CP Energia. W CP Energia około 20 proc. akcji ma PL Energia.

Oferta PL Energia była jedyną złożoną w postępowaniu.

— Pozostałe firmy odmówiły wykonania zamówienia we wskazanym terminie ze względu na dużą liczbę realizowanych w tym samym czasie zleceń. Jedynie oferta PL Energia przewidywała wykonanie instalacji w wyznaczonym czasie. Po podpisaniu umowy na wykonanie usługi termin został jednak wydłużony — wyjaśnia Monika Karwat-Bury.

Technologia z ryzykiem

CP Energia czeka na uzasadnienie decyzji PARP.

— Przetarg przeprowadziliśmy na zasadach bardziej restrykcyjnych, niż przewidziane w ustawie o zamówieniach publicznych. Trzy kontrole PARP w trakcie postępowania nie wykazały niczego, co mogłoby uniemożliwić Kriotonowi uzyskanie refinansowania. Jeśli pojawiły się jakieś zastrzeżenie tuż przed wypłatą środków, to jeszcze nie wiemy, czego mogły dotyczyć — twierdzi Marcin Buczkowski, prezes CP Energia.

Dlaczego Krioton wybrał PL Energia na wykonawcę wytwórni LNG?

— Zgłosiło się pięć firm. Jedynie PL Energia przedstawiła korzystną ekonomicznie ofertę. Zależało nam na tym, aby wykonawca wziął na siebie ryzyko związane z inwestycją, by nie obciążać akcjonariusza Kriotonu, czyli CP Energia. Wprowadzamy innowacyjną technologię produkcji LNG bezpośrednio na złożu gazu zaazotowanego. Nie było firm, które chciałby podjąć się tego zadania, tak jak zrobiła to PL Energia — wyjaśnia Marcin Buczkowski, prezes CP Energia.

PL Energia zobowiązała się do odkupienia Kriotonu od CP Energia, gdyby nie doszło do uruchomienia wytwórni LNG.

Zgoda była

Prezes CP Energii przyznaje, że termin realizacji inwestycji przez PL Energia wydłużono.

— Spółka wystąpiła o to w związku z opóźnieniami w dostawach wielkogabarytowych elementów instalacji, które pochodziły od kontrahentów z Hiszpanii i Chin. Konieczne było uzyskanie zgód na transport takich przedmiotów — mówi Marcin Buczkowski.

Podkreśla on jednak, że to PARP wydał Kriotonowi wszystkie wnioskowane zgody na wydłużenie terminu realizacji inwestycji, nie zgłaszając żadnych wątpliwości.

CP Energia planuje podwojenie produkcji LNG (skroplony gaz ziemny) w Rosji. Obecnie wytwarza tam 9,5 mln m sześc. tego paliwa. Po zapewnieniu pełnego wykorzystania mocy produkcyjnych instalacji w Kingisepp spółka rozpocznie budowę kolejnej fabryki skraplania gazu w Pskowie. W 2008 r. długość sieci gazowych CP Energia w Polsce wzrosła z 205 km do ponad 300 km. Spółka planuje wydać na rozbudowę sieci gazociągów 29,65 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane